Направена е първата стъпка към откриване на лекарство срещу COVID-19.

...
Направена е първата стъпка към откриване на лекарство срещу COVID-19.
Коментари Харесай

Ученият, разработил лекарство срещу коронавирус: Намерихме слабото място на вируса

 Направена е първата стъпка към разкриване на лекарство против COVID-19. Учени от института по биоинформатика в Тюбинген настояват, че компютърен модел потвърждава слабото място на вируса. Лекарството против ебола, малария, за лекуване на ХИВ, СПИН или грип - при започване на пандемията те бяха несигурният лъч вяра за битката против ковид.

След месеци пристигнаха имунизациите и милиони към този момент се имунизираха. През седмицата пристигна и нова вяра: биоинформатици от университета в Тюбинген реализираха пробив с компютърна симулация.

" Конструирахме един тип цел с дейните субстанции, които би трябвало да търсим при работата с към този момент сертифицирани лекарства. По този метод може доста по-бързо, при открит триумф и в лабораторията, лекарството да бъде утвърдено и да нападаме слабите места на вируса ", изясни пред БТВ ръководителят на плана професор Андреас Дрегер.

Мишената, към която екипът на професор Дрегер се насочва е ензим, прочут като гуанилат киназа (GK1). Чрез него, когато СОVID-19 доближи клетките на белите дробове, те стартират да построяват пътна мрежа за разпространяване в тялото. Ако ензимът бъде деактивиран, коронавирусът стопира да се развъжда, без да се нанасят провали на човешките кафези.

" Представете си го като една игра на взаимоотношение - ние сътворяваме компютърни модели и симулираме вероятни процеси, по време на клиничните проучвания те се ревизират, по-късно резултатите идват още веднъж при нас, където изпълняваме нова симулация. В реалност, най-сетне имаме опцията да търсим целеустремено слабите места на COVID-19.

Обменът на субстанции е толкоз сложен, че е невероятно да се позволи по време на обособените клинични наблюдения. Процесите, които се пресмятат в нашия институт са в пъти по-сложни от тези, които се изследват в лабораторията. Ние извършихме компютърните проучвания и намерихме тази слаба страна на вируса, фактически много рано - март. След това споделихме резултатите с други учени. Изследването излезе чак в този момент, тъй като беше обширно тествано на разнообразни равнища ", сподели още Дрегер.

На въпрос дали биха могли медикаментите да изместят имунизацията, той изясни, че в идеалния случай двата препарата би трябвало да работят дружно. " Ваксината работи превантивно, т.е. тя би трябвало да пази хората, преди тяхното възпаление с едно интензивно лекарство, можем да лекуваме тези, които към този момент са се инфектирали. Лекарство против ковид е нужно и там, където имунизацията е невъзможна, да вземем за пример, при рискови групи или настъпили алергии. Тези, които се инфектират още веднъж могат да бъдат лекувани и по този метод да се предотврати постъпването в болница, включването към дихателния уред и продължителното лекуване ", уточни Дрегер.

В института " Фраунхофер " в Хамбург стотици евентуални лекарства могат да бъдат тествани по пътя в развиването на медикаментите против COVID-19. Д-р Бернхард Елингер дефинира резултатите като революционни, само че занапред би трябвало да се види дали компютърният модел работи и в действителността. 

" Нашата работа в този момент е да намерим дейни субстанции, които могат да нападат откритото едва място. Това е най-голямата ми вяра. Специфичното в откритието на учените от Тюбинген е и че при техния модел имунната система и вирусът остават непроменени, нападна се естествената клетка, която към този момент се е отделила от вируса. Затова сега редица лекарства са в развой на регулиране. Вярвам, че в границите на идната година ще има към този момент открити лекарства, дали ще се основат на механизма от Тюбинген, на този стадий не мога да кажа ", изясни доктор Елингер.

" Със сигурност ще бъдем част от плана и по-нататък. Да, първоначално бяхме солови играчи, само че през днешния ден научните проучвания се случват в огромна отборна работа. Топката се сменя непрекъснато, тук и там, никоя страна не работи независимо ", добави проф. Дрегер.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР