Направена е организация от следващата седмица да започнем ритмичния процес

...
Направена е организация от следващата седмица да започнем ритмичния процес
Коментари Харесай

Министър Коритарова: Започваме подписване на споразумения с общините за инфраструктурни проекти

„ Направена е организация от идната седмица да стартираме ритмичния развой за сключване на споразумения с общините. За нас е значимо локалните администрации оптимално бързо да стартират осъществяването на своите планове “. Това заяви министърът на районното развиване и благоустройството инж. Виолета Коритарова по време на чуване в Народното събрание за осъществяването на Инвестиционната стратегия за общински планове, финансирани от държания бюджет.

 

„ Проведохме диалог с Националното съдружие на общините в Република България по отношение на върнатите над 200 съглашения поради открити пропуски, от където получихме увещание, че ще спомагат, с цел да се внесат и те оптимално бързо “, сподели още министърът.

 

Виолета Коритарова осведоми, че към 10 април в Министерство на регионалното развитие са постъпили 1302 заявки от общините. От тях са подписани 723 на обща стойност над 1,9 милиарда лв.. В развой на разглеждане са над 200 от постъпилите заявки са, като повече от 50 са правилно подадени и дават отговор на изискванията за сключване. 

 

Най-много са подписаните съглашения за ремонт на общински улици и тротоари – общо 261 на стойност 440 млн. лева Следват плановете за ВиК обекти – 158, на стойност почти 500 млн. лева В тази връзка министър Коритарова изрази удивление, че кметът на Община Родопи не е подал към Министерство на регионалното развитие потребностите обекти за ремонт на ВиК инфраструктурата в село Брестовица, където жителите имат проблеми с качеството на водата, а в това време приказва за неналичието на държавно финансиране при изискване, че такова през вчерашния ден е обезпечено за рехабилитацията на довеждащия напорен тръбопровод.

 

За реорганизация на общински пътища все още има 120 съглашения за 441 млн. лева За благоустройствени действия (благоустрояване на междублокови пространства, създаване на паркинги, ремонт на градски паркове и площади) са подписани 81 съглашения за 201 млн. лева За ремонт на читалища, детски градини и други общински здания споразуменията са 61 на стойност 154 млн. лева За спортна инфраструктура им подписани 34 съглашения за 167 млн. лева и 8 съглашения с друг от изброените предмет на инвестицията на обща стойност 16 млн. лева С Постановление на Министерски съвет 27 от 22.02.2024 година е утвърден спомагателен трансфер по бюджета на Министерство на регионалното развитие в размер до 400 млн. лв. за финансиране на планове по Инвестиционната стратегия за общински планове.

 

Министърът заяви, че над 6,5 млн. лева са утвърдените задатъци от Министерството на районното развиване и благоустройството към общините за осъществяване на разнообразни по тип инфраструктурни планове към 10 април, а към същата дата са постъпили 31 претенции за заплащания.

„ Интересът към напредъка по осъществяването на капиталовата стратегия за общински планове, включени в Приложение № 3 към член 107, алинея 13 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 година, е изцяло разбираем и в синхрон с дневния ред на българските жители по районите. Благодарение на инициативността на депутатите, в бюджета за първи път беше включена толкоз значима по значимост и размер стратегия, която осезаемо ще благоустрои живота на хората “, акцентира инж. Коритарова.

 

С цел застраховане осъществяването на програмата, в министерството е основан отдел „ Общински планове и благоустройство “ към дирекция „ Водоснабдяване и канализация и благоустройствени действия “. Той е директно зает с разглеждане на постъпили заявки от общините, като се ревизира обсегът на дейностите.

 

„ Важно е да отбележим, че Министерство на регионалното развитие не класира планове, а ги ревизира за сходство със законовите разпореждания “, акцентира районният министър. Инж. Коритарова добави, че поради идната голяма по размер работа по администриране на програмата – отчитане и ръководство на плановете, както и подаване на още планове на общините с смяната на Закона за държавния бюджет, се планува усилване на потенциала на дирекцията.

 

Министър Коритарова сподели още, че от работата дотук може да се направи обобщението, че почти 20 % или към 250 от постъпилите заявки са с установени пропуски и грешки. Най-често са показани капиталови планове без положени подписи и печати на участниците в капиталовия развой, липсва информация за датата на влизане в действие на показаните позволения за градеж, липсва мнение на основния проектант и други С цел отстраняването им до общините се изпращат писма за предприемане на дейности за допълнения и корекции.

 

Тя добави, че цялата документи, обвързвана с осъществяването на споразуменията, в това число документи, доказващи осъществяваните заплащания, следва да бъде подавана от общините в Информационната система за ръководство и наблюдаване на средствата от Европейския съюз в България (ИСУН). Към момента създадената секция за капиталовата стратегия е в тестова среда. 

 

Министърът подсети, че е допустимо да се правят промени в Приложение № 3 в период до 31 март, до 30 юни и до 30 септември 2024 година

Регионалният министър осведоми народните представители, че е провела и среща с управлението на Камарата на строителите в България, на която е разискала опциите и потенциала на строителните компании да стартират работа по осъществяване на утвърдените планове. От страна на Камарата е заявена подготвеност, стига общините навреме да проведат процедурите по Закона за публичните поръчки и да сключат контракти.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР