Наистина ли българските фалшификатори на пари са най-сръчните в света?

...
Наистина ли българските фалшификатори на пари са най-сръчните в света?
Коментари Харесай

ZDF: Българите са най-добрите фалшификатори на пари в света

Наистина ли българските фалшификатори на пари са най-сръчните в света? Това бе един от основните въпроси в 10-минутен репортаж на Втора немска телевизия ZDF, наблюдавал пътя на подправени евробанкноти от България.

Репортажът от България бе излъчен на 12 декември в известното предаване за журналистически следствия " Фронтал " на ZDF. Автори на репортажа бяха Лукас Аугустин, Ник Голюке, Ванеса Шлайзер. В началото водещата напомня, че единствено за година в Германия са били иззети 27 000 подправени банкноти, а никой не знаел какъв брой още се останали незабелязани. С тези подправени пари се купуват украшения, първокласни артикули и скъпи коли, а дирите им водят към България, беше казано в репортажа.

Под прикритие

Главната роля в тези 10 телевизионни минути играе Тамер Бакинер, който създателите показват като стопански детектив, компетентен и български. В квартала край мюнхенската гара Бакинер се среща с човек, който му дава обещание подправени пари от България. Репортерът отпътува за София, където съгласно него фалшификаторите работят изключително интензивно. Репортажът напомня, че и българските управляващи са дейни - и демонстрира фрагменти от обиски и разкриването на печатница за подправени банкноти. Пред камерата на Втора немска телевизия застава и Кристиян Горянов, завеждащ отдел " Организирана престъпност " в Министерство на вътрешните работи, който споделя: " Ние имаме едни от най-хубавите фалшификатори на пари и на документи в света. "

Но кои са фалшификаторите и кои са техните кукловоди? Репортерът под прикритие Тамер Бакинер в предишното е разследвал и разкрил доста сходни случаи, настояват създателите на репортажа. В 10-минутното видео на ZDF той се среща с медиатор от Мюнхен, който създава от една година с легендата, че търси огромни количества подправени пари.

Срещи в Пловдив

Двамата отпътуват за Пловдив на среща с човек, който твърди, че е суперголям състезател на пазара в Германия. Мъжът, чието лице в репортажа е направено неразпознаваемо, споделя, че отпечатал 1 милион подправени евро в България, които в Германия продал за 140 000 евро. Там обаче го хванали и го осъдили на 5 години и 6 месеца отнемане от независимост, от които излежал половината. " Явно това не е потушило престъпните му сили ", иронично означават създателите на репортажа.

Осъденият измамник им споделя, че измежду клиентите му имало търговци на скрап, супермаркети, дюнерджийници, питейни заведения, крупни търговци на месо. В края на диалога прибавя, че може да свърже посетителите от Германия с подобаващ човек. Репортерите ревизират неговата история - управляващите и в Германия, и в България я удостоверяват.

Най-добрите ментета?

В София репортерът под прикритие най-сетне съумява да се срещне с измамник, който го твърди, че е един от най-хубавите в България, и му предлага подправени банкноти от 200 евро - за по 40 евро на парче. По думите на фалшификатора неговите купюри съответствали до към 70% на същинските, единствено качеството на хартията било малко по-различно. Фалшификаторът акцентира, че по-добри купюри няма на никое място по света, и кани репортера в един автомобил, където образно му демонстрира, че подправената банкнота от 200 евро минава теста с нормалния сканиращ молив в супермаркетите. Българите оферират на евентуалния покупател 5 милиона евро в банкноти по 200.

Репортерът на ZDF взима мострата и я предава на българската полиция, където Кристиян Горянов удостоверява, че качеството на фалшификата е положително. Според него тези банкноти се печатали докъм 2018 година, само че производството им към този момент било спряно.

Фалшификати на повече от 10 години?

Авторите на репортажа носят банкнотата и в немската централна банка. Специалистите там откриват, че фалшификатът е елементарно различим по контурите на водния знак. Българската подправена банкнота стига и до експерт в Европейската централна банка във Франкфурт, който прибавя, че тези купюри са нещо остаряло - в Европа в последно време се появявали по стотина такива банкноти месечно - и че сигурно били отпечатани преди повече от 10 години.

Банкнотата, пропътувала толкоз дълги дистанции, ще бъде оценена от немските управляващи и прокуратурата.

" А дали българската прокуратура ще постави белезниците на така наречените най-хубави фалшификатори в света - този въпрос си остава открит " - по този начин звучи последното изречение в репортажа на ZDF. Водещата на предаването " Фронтал " добави най-после вест от София за разрушена тайфа фалшификатори и иззети банкноти на стойност 120 хиляди евро.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР