Надпреварата за кмет на Хюстън се насочи към балотаж между Шийла Джаксън Лий и Джон Уитмиър
Надпреварата за кмет на Хюстън се насочи към балотаж във вторник вечерта сред представителя на Съединени американски щати Шийла Джаксън Лий и щатския сенатор Джон Уитмиър, двама демократи, които бризнаха около необятно поле от претенденти в конкуренция, доминирана от въпроси на престъпността, разпадаща се инфраструктура и евентуални бюджетни дефицити.
Ако бъде определен, Джаксън Лий ще бъде първата чернокожа жена кмет на Хюстън, значима смяна за четвъртия по величина в Америка град. От 1995 година тя съставлява Хюстън в Конгреса. Уитмиър изпревари противниците си в набирането на средства след пет десетилетия в законодателния орган на Тексас, където оказа помощ за провеждането на политики против престъпността, като в същото време се показа за модернизатор.
Болотажът ще бъде на 9 декември. < /p> щатът да поеме контрола върху гласуването в окръг Харис, който включва Хюстън, в случай че откри, че има „ повтарящ се модел на проблеми “ с изборите. Друг нов щатски закон елиминира админа на изборите в окръга и трансферира отговорността на други локални чиновници.
Избирателните чиновници в окръг Харис споделиха, че е имало някои проблеми в изборните секции във вторник, в това число проблеми с машините за гласоподаване, което може да аргументи дълго линии и скенери за гласоподаване. Но нито един от проблемите не попречи съществено на гласуването във вторник и 93% от 701 изборни центъра в окръга бяха отворени до 7 часа сутринта, споделиха чиновници. Хъдспет сподели, че офисът й има направен проект за справяне с проблемите във вторник, в това число назначение на механик на всяко място за гласоподаване и неотложно справяне с позвъняванията за помощ.
„ Днес имам възприятието, че всичко е относително безпрепятствено, “, сподели Хъдспет. „ Днес беше добър ден. “
Хюстън и другите огромни градове в щата, ръководени от Демократическата партия, също оспорват нов закон, който подкопава властта им да постановат локални правила за всичко – от изпъждане на наематели до отпуск по болест на чиновници.
Уитмиър и Джаксън Лий се стремят да заменят кмета Силвестър Търнър, който е служил осем години и не може да се кандидатира още веднъж заради ограничавания на мандата.
Кметът на Хюстън ще управлява това, което се счита един от най-разнообразните градове в страната. От 2,3 милиона поданици на града 45% са латиноамериканци, 23% са чернокожи и 24% са бели. Един на всеки четирима поданици на Хюстън е роден отвън Съединени американски щати
Известен като енергийната столица на света, стопанската система на Хюстън от дълго време е обвързвана основно с петролната промишленост. Но градът работи, с цел да стане водач в прехода към по-чиста сила. Подобно на други огромни градове в Съединени американски щати, Хюстън също се оправя с неналичието на жилища на налични цени и загрижеността на жителите за възходящите разлики сред богатите и бедните.