Над 93 милиона лева постъпления очаква държавата от отпадането на

...
Над 93 милиона лева постъпления очаква държавата от отпадането на
Коментари Харесай

Над 93 млн. лв. постъпления се чакат след отпадане на нулевия ДДС за хляб и брашно

Над 93 милиона лв. приходи чака страната от отпадането на нулевата Данък добавена стойност ставка върху хляба и брашното следващата година, излиза наяве от проектобюджета за следващата година. Това е една от множеството оспорвани ограничения по фискалната политика следващата година, а към този момент от Българска социалистическа партия има импортиран законопроект за запазването на нулевото индиректно облагане за брашна и самун.

Нулевата Данък добавена стойност ставка при хляба и брашното е единствено една от ограниченията, които доведоха до сериозна фрагментация при равнищата на индиректно облагане. До нея се стигна поради рецесията, зародила при Covid пандемията.

В края на актуалната година изтичат изключенията от 20-процентния данък за хляба и брашното и за ресторантьорския отрасъл. При него хазната ще получи над 370 милиона лв., в случай че депутатите дадат зелена светлина 9-процентния данък да се върне на общоприетите 20 на 100.

Запазването на Данък добавена стойност облагането с нулева ставка за хляба и брашното среща доста по-голямо схващане и измежду политическите сили, и измежду други публични групи, по отношение на запазването на 9 на 100 данък при ресторантьорския отрасъл. Призиви за унищожаване на диференцираните ставки се чуваха още предходната година, когато резултатът от пандемията понижа доста.

Още преди служебният кабинет да внесе законопроекта за държавния бюджет за 2025-та в Народното събрание от Българска социалистическа партия внесоха законопроект за опазване на нулевото Данък добавена стойност за хляба и брашното с претекст – разноските за произвеждане ще нарастнат, а връщането на 20-процентния индиректен налог ще докара до 30% извънредно повишение на цената в комерсиалната мрежа.

Данък добавена стойност ставките са единствено един детайл от целия комплект от приходни и разходни ограничения в проектобюджета за следващата година, който среща лавина от рецензии – и поради оптимистично плануваните доходи, съгласно мнозина с неосъществими ограничения за по-висока събираемост, и поради прекалено раздутите разноски, изключително при възнагражденията в държавните структури.
Източник: econ.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР