Над 90% от горските пожари у нас са резултат от

...
Над 90% от горските пожари у нас са резултат от
Коментари Харесай

Над 90% от горските пожари у нас са резултат от човешка намеса

Над 90% от горските пожари у нас са резултат от човешка интервенция - след преднамерена интервенция на хора или заради немарливост. Само в два до четири от случаите повода за пораждане на пожар е естествена, като най-често става въпрос за възпламеняване от гръмотевица. Това показва анализ на природозащитната организация WWF.

Изследването обгръща интервала от 2010 година до 2024 година и се базира на публична информация от институции като Изпълнителна организация по горите, Главна дирекция „ Пожарна сигурност и отбрана на популацията “, Министерството на околната среда и водите и други Палене на стърнища и растителни останки, изхвърляне на фасове, невнимателно боравене с открит огън, механически неизправности в горска и селскостопанска техника и тенденциозен палеж са измежду аргументите за появяването на пламъци. 

През последните 15 години в България са регистрирани над 7000 горски пожара , обхванали над 1,1 млн. дка територия, демонстрират данните. Само през 2024 година у нас са избухнали близо 600 пожара , като изключително наранени са регионите на Родопите, Странджа, Пирин и Сакар. От WWF означават, че финансовите средства, нужни за справяне с вредите от тях, надвишават средствата от предходните седем години. Над  80% от всички горски пожари пораждат отвън горските територии и след това се трансферират в тях, сочи още анализът.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР