Отпускат 800 млн. лева за борба с водната криза в седем града
Над 800 млн. лв. ще бъдат вложени в усъвършенстване на водната инфраструктура в седем града с проблематично водоснабдяване. Проектите се финансират по Оперативна стратегия " Околна среда " и през днешния ден бяха подписани в Министерството на околната среда и водите.
Това обаче е единствено поредна крачка за решение на рецесията с водоснабдяването в страната, разгласи екоминистърът.
Двамата с районния министър се надяват на превалявания напролет, с цел да няма толкоз селища на режим през лятото, както беше през 2024 година.
В министерството през днешния ден планове подписаха водните сдружения в Плевен, Габрово, Велико Търново, София, Търговище, Хасково и Добрич. Проектите за нова инфраструктура са единствено крачка към решаването на водните проблеми, разгласи екоминистърът.
" Нали и вие като мен не сте наивни, че с 800 млн. лв. в седем ВиК оператора ще решим проблемите на безводието. В момента ситуацията е както предходната година, надяваме се да има по-голяма снежна завивка, да има по-обилно снеготопене през пролетните месеци и както се споделя да падне още сняг ", съобщи министър.
И през тази година има заплаха да се повтори казусът с всеобщото безводие в страната.
" Сега сме на равнищата от предходната година и това е причина за едно извънредно тънко ръководство на водните количества, които се отпускат ежемесечно със заповед на министъра на околната среда и водите ", добави министър.
Освен неналичието на вода, утежнителен фактор е положението на мрежата като тук-там се губят по тръбите и над 80% от водата. Сумата, която е нужна за цялостна инвестиция в бранша, е колосална.
" Анализът, който ми е предоставян от сътрудниците, тъй като той е юридически от дълго време, е близо 30 милиарда лв., с цел да се обхване целия бранш ", съобщи районният министър.
" И тук е отново моят зов към общините още един път да извършат този режим на координиране с ВиК операторите, с цел да може в действителност да бъдат рехабилитирани сектори, където има в действителност потребност и където има най-големи загуби на питейна вода ", уточни районният министър.

