Над 80% от българките имат желание да кърмят, когато родят,

...
Над 80% от българките имат желание да кърмят, когато родят,
Коментари Харесай

Защо майките у нас се отказват от кърменето?

Над 80% от българките имат предпочитание да кърмят, когато родят, само че единствено 18,6% не престават след четвъртия месец. Данните са на Българската асоциация на експертите по здравни грижи и УНИЦЕФ и бяха оповестени във връзка Световната седмица на кърменето, която по традиция се организира всяка година при започване на август.  
Прочетете още
„ Причините за тази отрицателна статистика са сложни. Проблемите са доста и потеглят още след раждането ”, показва пред TrafficNews Весела Пачалиева, съветник по кърмене към Национална асоциация „ Подкрепа за кърмене ” (НАПК) и основател на фейсбук групата " За дългото кърмене ".

Тя е безапелационна, че недобра процедура в България е разделянето на майката и бебето след раждането вместо skin-to-skin контакт. Други съществени проблеми са рутинната приложимост на приспособено мляко и неналичието на подготвен личен състав, който да окаже поддръжка на дамите при слагането на бебето на гърда.

„ Майките не получават верни или навременни препоръки за кърменето. Често се предлага приспособено мляко при първи компликации без действителна потребност от това. Подкрепата от близки и родственици също е от изключителна значимост, изключително в първите месеци след раждането. Тази година във връзка Световната седмица на кърмене тематиката е: " Кърменето като приоритет: Да изградим устойчива и подкрепяща среда ". Защото всички знаем, че без поддръжка за една майка кърменето би било доста по-трудно и в множеството случаи не изключително сполучливо ”, споделя Весела Пачалиева.

И прецизира, че за едно сполучливо кърмене майката преди всичко би трябвало да се усеща спокойна, разбрана и подкрепена в избора си да даде най-хубавия старт в живота на детето си. Ползите от кърменето са доста както за бебето, по този начин и за майката. Кърменето е най-естественият развой и през по-голямата част от историята на човечеството е било въпрос на оцеляване, до момента в който в днешно време е въпрос на избор.

„ Надявам се от ден на ден майки да се доверяват на естествените процеси в природата и да вършат съзнателен избор за кърмене на своето дете, тъй като кърмата е най-хубавата храна за едно дете. Адаптираното мляко се прави по сходство на кърмата, както всички знаем, и никога не може да е безспорен сурогат на кърмата. Адаптирано мляко се дава, когато е неотложно, а не рутинно или за всеки случай, с цел да не остане бебето гладно - най-големият боязън на множеството майки ”, изяснява специалистът.

Сред изгодите от кърменето за бебето са отбрана от инфекции (кърмата съдържа антитела, които оказват помощ на бебето да се бори с инфекции, изключително в ранна детска възраст), понижаване риска от алергии, астма, диабет и затлъстяване, усмиряване, възстановяване на съня, основаване на по-силна прочувствена връзка сред майката и бебето. Майката пък се възвръща по-бързо след раждането (кърменето оказва помощ на матката да се свива по-бързо и да се възвърне след раждането), понижава риска от рак на гърдата и яйчниците, оказва помощ за понижаване равнищата на стрес.

СЗО и УНИЦЕФ предлагат извънредно кърмене до шестмесечна възраст на бебето. След това се предлага кърменето да продължи дружно с въвеждането на спомагателни храни до двегодишна възраст или по-дълго. Важно е майката да се води по детето и да има нужната поддръжка, тъй че кърменето да продължи, до момента в който тя и детето желаят.

„ От персонален опит мога да споделя, че и двете ми деца са дълго кърмени и тематиката за дълго кърмене ми е доста близка и сантиментална. Дори когато синът ми беше на няколко месеца, сътворих фейсбук групата " За дългото кърмене ". От дистанцията на времето се оказва, че тази група оказва помощ на доста кърмещи майки, което беше и главната ми цел. В нея членуват консултанти по кърмене и майките при потребност получават съответна информация, помощ и поддръжка, споделя Весела Пачалиева.

Жените, които изпитват усложнения с кърменето, могат да се обръщат за помощ и поддръжка към доброволните консултанти по кърмене към НАПК. „ Ние сме упълномощени от НКК. Имаме нужните познания и умения за оказване на помощ и поддръжка на кърмещите майки. В уеб страницата на НАПК може да видите консултантите по градове. Можем да спомагаме с диалог по телефона, с домашно посещаване или ориентиране към здравно лице по преценка на съветник по кърмене. Работата на консултантите по кърмене към НАПК е на доброволни начала и не се заплаща. Моят опит като непринуден съветник по кърмене демонстрира, че доста постоянно, с цел да има едно сполучливо кърмене, от изключителна значимост е добра и навременна поддръжка, вярна информация, самообладание и вдъхване на религия в личните качества на майката ”, споделя тя.

По мотив Световната седмица на кърмене на 08.08.от 18:00 ч. в Асеновград ще се организира неофициална среща с Весела Пачалиева и Радка Павлова, също непринуден съветник по кърмене към НАПК. Бременни и кърмещи майки ще могат да споделят опит и терзания, свързани с началото на кърменето, зараждащи компликации по време на кърменето, зареждането и отбиването.  
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР