Областният координационен център във Видин отчете мерките за задържане на децата в образователната система
Над 700 деца и възпитаници в риск от отпадане са били посетени през образователната 2025/2026 година в границите на Механизма за взаимна работа на институциите.
Заседание на Областния координационен център по Постановление на Министерски съвет № 100 се организира през днешния ден в Областна администрация – Видин под председателството на заместител регионалния шеф Пролет Георгиева-Николова. По време на работната среща бяха разисквани подхванатите действия и зародилите провокации при използването на Механизма за взаимна работа на институциите за обгръщане и задържане на деца и възпитаници в просветителната система през образователната 2025/2026 година.
В съвещанието участваха представители на общините от област Видин, Регионалната здравна ревизия, Регионалната дирекция „ Социално подкрепяне “, Областната дирекция на Министерство на вътрешните работи и Регионалното ръководство на образованието.
Институциите регистрираха осъществените превантивни ограничения според Наредбата за приобщаващото обучение, както и дейностите за попречване на отпадането и повторното включване на деца и възпитаници в просветителната система.
През актуалната образователна година екипите на Регионалното ръководство на образованието, общинските администрации и органите на Министерство на вътрешните работи са посетили общо 708 деца и възпитаници, които са отпаднали от просветителната система или са били в риск от отпадане. От тях 231 са отпътували отвън страната, а 38 са се преместили в друга област или обитаемо място.
По време на съвещанието бе регистрирано още, че досега общините не са налагали наказания по реда на член 347 от Закона за предучилищното и учебното обучение и не са съставяни актове за определяне на административни нарушавания.
Същевременно през април 2026 година в област Видин са наложени общо 42 наказания по член 7 от Закона за фамилните помощи за деца. Прекратено е изплащането на помощи за 43 деца, натрупали пет или повече неизвинени отсъствия от учебно заведение.
В умозаключение заместител регионалният шеф Пролет Георгиева-Николова изрази убеденост, че с помощта на положителната съгласуваност сред институциите и навременните ограничения ще продължи сполучливото използване на механизма за обгръщане и задържане на децата и учениците в просветителната система и през идната образователна година.
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




