Над 70 000 души са посетили гроба на папа Франциск

...
Над 70 000 души са посетили гроба на папа Франциск
Коментари Харесай

Над 70 000 души са посетили гроба на папа Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре“

Над 70 000 души са посетили гроба на папа Франциск в базиликата „ Санта Мария Маджоре “, предаде римската община. Достъпът до гроба беше позволен в неделя.
Прочетете още
Около 400 000 души се сбогуваха в събота с папата по време на траурната гала на площад „ Свети Петър “ във Ватикана и на последвалото я траурно шествие из улиците на Рим до базиликата „ Санта Мария Маджоре “, в която папата беше заровен.

В понеделник Ватиканът затвори Сикстинската шапка, с цел да стартира подготовката за конклава, по време на който католическите кардинали от целия свят ще гласоподават за избор на нов папа.

В Сикстинската шапка на 7 май стартира конклавът за избиране на идващия папа. За задачата шапката би трябвало да се приготви. Поставят се 12 дълги маси, застлани с тежки покривки в цвят бордо. Масите са подредени в две редици.  Друга маса е ситуирана покрай олтара, като там ще седи ръководителят на конклава. Там се намират и трите урни, в които ще се слагат бюлетините. Вляво, покрай входа на параклиса, има и две печки, като в едната ще се горят след всеки избор бюлетините, а в другата ще се слага химическо вещество, с цел да се основава пушек със съответния цвят -  черен цвят, когато не е определен папа, и бял цвят, когато има определен папа.

Конклавът ще бъде призован на 5 май 2025 година, с цел да избере папа, водач на Католическата черква, който да наследи Франциск след гибелта му на 21 април 2025 година В сходство с апостолската конституция Universi Dominici gregis, която урежда овакантяването на Светия трон, единствено кардинали, които не са навършили 80 години в деня, в който Светият трон е станал овакантен (в този случай тези, които са родени на или след 21 април 1945 г.), имат право да вземат участие в конклава

Въпреки че не е публично условие, кардиналите гласоподаватели непроменяемо избират папата всред тях. Изборът се организира с скрито гласоподаване (на латински: per scrutinium).

От 252-ма членове на Колегията на кардиналите все още на гибелта на Франциск, 135 имат право да участват в последващия конклав. Двама кардинали гласоподаватели оповестиха, че няма да участват, намалявайки упования брой участници до 133. За да бъде определен за папа, претендентът изисква болшинство от две трети от всички участващи гласоподаватели или 89 гласа.

Почетният кардинал архиепископ на Валенсия Антонио Канисарес няма да участва на конклава, защото на 79-годишна възраст той изпитва съществени здравословни проблеми, а същото съобщи босненският хърватски прелат Винко Пулич. 
Източник: trafficnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР