БХРА: Срокът за ДДС е до 14 число на следващия месец, търговците ще декларират правилните 20%
Над 6000 сдружения в ресторантьорския отрасъл са начислявали по-ниско Данък добавена стойност от началото на годината като за седмица това е довело до вреди за бюджета от 1 млн. лв.. Данните са на Националната организация за приходите.
Оттам настоят сдруженията да поправят фискалните си устройства, другояче ще бъдат глобени. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация разясниха, че дължимите налози ще бъдат платени даже и за сметка на търговците, само че е належащо време за смяна на софтуера им. Защо и преди въвеждането на новото по-високо Данък добавена стойност цените в заведенията за хранене започнаха да порастват и ще продължи ли този тренд?
По данни на Национална агенция за приходите единствено за първата седмица на новата година са издадени над 630 хиляди фискални бона с по-ниско Данък добавена стойност. Данъчните са пресметнали, че това ще донесе на фиска 1 млн. лв. загуби. Според българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация срокът за начисляване на Данък добавена стойност е до 14 число на идващия месец и действително търговците ще заявяват верните 20 на 100 и няма да ощетят бюджета.
" По-скоро е механически казусът. Не мисля, че сътрудници ще си разрешат да начисляват Данък добавена стойност, това е единствено към фискалното устройство. Декларацията се подава до 14-ти, в този интервал допускам, че ще има или има към този момент инструкции от НСП по какъв начин да начислят дължимото Данък добавена стойност към страната и към фиска ", изясни зам.-председателят на БХРА Атанас Димитров пред Българска национална телевизия.
На въпрос кой ще поеме неначисленото Данък добавена стойност, Димитров отговори:
" Върху крайната продажна цена самият ресторантьор може да си самоначисли и да поеме тези 11% от продажната си цена. Плюс 9 стават 20%,тоест крайната цена ще се резервира, само че ще си самоначисли и ще поеме разликата от неговата облага ", сподели Димитров.
Ресторантьорите не престават и договарянията с политическите партии за въвеждане още веднъж на ставката от 9%.
" Ние имаме съществени причини за опазване на диференцираната ставка и даже нашите претенции са тя да бъде трайна мярка, каквато е в 22 европейски страни ", изясни Атанас Димитров.
Не единствено увеличеното Данък добавена стойност обаче въздейства върху цените в заведенията за хранене, които не престават да нарастват.
" Нашите обекти подвигнаха цените си преди да се вкара 20% и не, тъй като ще се вкарва 20%, а тъй като конюктурата на пазара го изискваше. Ако се резервира остарялата ставка от 9%, най евентуално няма да има още по-голямо повишаване ", съобщи зам.-председателят на БХРА.
Засега търговците няма да бъдат санкционирани от данъчните, само че ще получат писма и телефонно позвъняване от Национална агенция за приходите. Ако не поправят касовите си апарати, ще бъдат глобени, само че не излиза наяве ще има ли наказания, в случай че компаниите не поправят ДДС-то при подаване.