Над 600 дка гори са засегнати18 пожара са регистрирани на

...
Над 600 дка гори са засегнати18 пожара са регистрирани на
Коментари Харесай

18 пожара в горски територии на Североизтока

Над 600 дка гори са наранени
18 пожара са регистрирани на територията на областите Шумен, Варна, Търговище и Добрич през първата половина на годината. От тях шест са в обсега на ДГС-Варна, по три на ДГС-Генерал Тошево и ДГС-Шумен, два за ДГС-Цонево и по един за ДГС-Добрич, ДГС-Суворово, ДЛС-Балчик и ДГС-Омуртаг. Пожарите са низови и са наранени 736 декара, от които 728 са държавни горски територии, а останалите са общински гори.

Огънят е нанесъл провали при 535 декара широколистни гори, 109 декара иглолистни, 6 декара смесени и 86 декара незалесени горски територии. През 2023 година са регистрирани седем запалвания за първото шестмесечие. 

Най-много са пожарите все още през юни – девет на брой, следва февруари с четири запалвания, март с три, а през април са регистрирани два пожара.

Осем от пожарите са породени от хвърлена незагасена цигара, два са умишлени, един е разследване от късо съединяване, а останалите са при палене на стърнища и сухи треви.

В потушаването на огъня са взели участие 123 чиновници на горските и ловни стопанства към Североизточното държавно дружество с 46 автомобила, 133 пожарникари с 44 профилирани коли и три тежки машини. Осем са доброволците, които са помагали на огнеборците и горските.

Ръководствата на СИДП и двете районни дирекции в Шумен и Варна приканват хората да съблюдават всички ограничения за запазване на горите през пожароопасния сезон – да не палят огън навън, да не опожаряват стърнища, да не изхвърлят незагасени цигари, да внимават при работа с разнообразни машини наоколо до горските територии. И най-важното – при пожар незабавно да се подава сигнал на телефон 112, с цел да може огънят да бъде сподавен преди да е обхванал огромни територии.
Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР