Над 600 000 българи са готови да продадат гласа си,

...
Над 600 000 българи са готови да продадат гласа си,
Коментари Харесай

Проучване: 600 000 българи са готови да продадат гласа си

Над 600 000 българи са подготвени да продадат гласа си, сочи изследване на " Галъп Интернешънъл Болкан ", направено преди последните избори. На този декор - над 1000 са досъдебните производства за пазаруване на гласове за общо девет извършени вота от 2021 година насам, сочи информация за " По света и у нас " в прокуратурата. Ефективните присъди са в пъти по-малко. Вече 9 години пък се чака дефинитивно решение по дело за търговия с гласове в Свищов.
Сигналът за търговия с гласове в Свищов е от 2014-та година. Трима са подсъдимите за това, че са предложили пари и материални облаги. Единият е Илдънай Ахмедов, тогава претендент за народен представител от Движение за права и свободи и шеф на общинската компания по непорочност по това време, другите са някогашният ръководител на мюфтийството и сина му. През 2017-а Районният съд в Свищов произнася неоправдателни присъди, горната инстанция ги оправдава пет години по-късно. Районната прокуратура стачкува и въртележката продължава с това, че тримата получават по 3 години условна присъда и апелират пред Върховния касационен съд. В Свищов към този момент съвсем никой не помни, че преди 10 години в града е имало арестувани за търговия с гласове, а в квартал „ Чифте кафене " отхвърлят в миналото да са раздавани пари по изборите.
От прокуратурата показаха, че най-вече - 616 досъдебни производства срещу политическите права на жителите са формирани през 2021 година, когато имаше три парламентарни и президентски избори в два тура. След това понижават, а на вота " 2 в 1 " на 9 юни, когато гласувахме за народен и Европейски парламент, те са общо 105. За интервал от 6 години наказани на отнемане от независимост, с влезнали в действие присъди, са 17 лица, демонстрира информация на Министерството на правораздаването, написа Българска национална телевизия.
На този декор - на последните избори всеки десети е бил подготвен да си продаде гласа, съгласно данните от представително изследване на " Галъп Интернешънъл ", извършено сред 24 май и 4 юни, измежду 1003 пълнолетни жители.
" Малко по-високи са дяловете на единодушие измежду хора, които имат стопански усложнения, с ниски приходи, от дребни обитаеми места, разнообразни етнически общности също дават отговор в по-голяма степен, че биха продали гласа си. Също по този начин хора с ниско обучение. Общо взето хора, които подлежат на надзор. Този въпрос, който сме задали преди изборите на 9 юни, е задаван и предходни години, да речем през 2019-а и резултатите демонстрират безусловно същите отговори. Тези 11 на 100, в случай че ги сметнем като хора, дават отговор на към 600 000 пълнолетни жители, само че би трябвало да имаме поради въпреки всичко, че тези, които дават отговор " не знам " не сме сигурни, че не биха постъпили по същия метод и тази численост да набъбне до 800 000 и повече ", изясни Яница Петкова от " Галъп интернешънъл болкан ".
Социолозите припомнят, че колкото по-ниска е изборната интензивност, толкоз повече купените гласове ще изкривят крайните резултати.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР