Над 50% от БВП на България се създава от индустрии,

...
Над 50% от БВП на България се създава от индустрии,
Коментари Харесай

Министър Петър Дилов се срещна с президента на Европейското патентно ведомство Антонио Кампиньош

Над 50% от Брутният вътрешен продукт на България се основава от промишлености, които интензивно употребяват интелектуална благосъстоятелност

Развитието на нови технологии и тяхното консолидиране в стопанската система бяха разисквани на среща сред министърът на стопанската система и промишлеността Петър Дилов и делегация на Европейското патентно ведомство (ЕПВ), която е на посещаване у нас, водена от президента на ведомството Антонио Кампиньош.

В рамките на срещата бяха разисквани основни въпроси, свързани с устойчивостта на патентната система, насърчаването на дребните и междинните предприятия, ролята на университетите и самостоятелните заявители, поддръжката на интелектуалната благосъстоятелност, както и бъдещите благоприятни условия за двустранно съдействие.

„ Малките и междинните предприятия, университетите и самостоятелните заявители, са приоритет освен за Европейското патентно ведомство, само че и за България “, акцентира министър Дилов. Той изрази убеденост, че партньорството сред България и ЕПВ ще продължи да се развива, като се насочи към нови перспективни браншове и форми на взаимоотношение.

Дилов акцентира, че Министерството остава ангажирано с дейната поддръжка на бизнеса и основаването на удобни условия за развиване на иновационния капацитет на страната, както и намаляването на бюрократичните бариери, които могат да спънат внедряването на нови хрумвания. „ За нас е извънредно скъпа обмяната на опит с Европейското патентно ведомство, с цел да прилагаме най-хубавите практики в Европа. Надявам се, че дружно ще осъществяваме доста общи планове “, добави той.

От своя страна Антонио Кампиньош подчертава, че България е значим участник в Единния патент, който е мощно подсилен от дребните и междинни предприятия, изследователските центрове и университетите. „ Единният патент е доста значим инструмент за дребните и междинни предприятия, като по-малките предприятия се възползват от системата и я употребяват доста интензивно, “ показа той.

На срещата стана ясно, че повече от 50% от Брутният вътрешен продукт на България се основава от предприятия, които интензивно употребяват интелектуална благосъстоятелност, в това число патенти, търговски марки и географски означения. „ Предприятията, в които се употребява интензивно интелектуална благосъстоятелност, като патенти, са тези, които генерират по-висок Брутният вътрешен продукт и основават работни места с по-високи заплати “, акцентира Кампиньош.

Той изрази признателност към България за напъните ѝ да резервира своите патентни специалисти, в поддръжката на университети, проучвателен центрове и дребни компании, които се нуждаят от подкрепяне за нови технологии и нововъведения. „ Българското патентно ведомство е едно от най-активните в Европа и за нас е значимо да благодарим на България за ролята ѝ като значим член на нашата организация, “ съобщи Кампиньош.

В срещата взеха присъединяване още заместник-министърът на стопанската система и промишлеността Невена Лазарова и ръководителят на Патентното ведомство на Република България, инж. Оля Димитрова.
Източник: novinata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР