Депутатите прекъснаха работата си по Бюджет 2022 и се заеха с темата „Украйна“
Над 5 часа Народното събрание не може да излезе с обща декларация за обстановката в Украйна. Това съобщи от парламентарната естрада Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС. По-рано през днешния ден ръководителите на парламентарните групи обявиха, че имат обща позиция и стартира правенето на документа, само че към момента не може да се завърши окончателният текст на общата позиция.
Тя предложи да се прекъсне разглеждането на държавния бюджет и да се премине към работа по обща позиция на Народното събрание по тематиката „ Украйна-Русия “. Тя добави, че шефовете на службите за сигурност също би трябвало да се изслушат в пленарната зала.
Председателят на ПГ на „ Продължаваме промяната “ Андрей Гюров разяснява, че обстановката е комплицирана, само че е безконтролно да се остави страната без бюджет. Той предложи да продължи работата всъщност, а на следващия ден да бъдат изслушани шефовете на службите на закрито съвещание.
Йордан Цонев от Движение за права и свободи съобщи, че в случай че би трябвало депутатите ще работят цяла нощ, само че не би трябвало Народното събрание да се оставя без обща позиция, тъй като това е знак към сътрудниците на България.
При първото гласоподаване предлагането не беше признато, само че след прегласуване със 117 гласа „ за “ беше решено народните представители да се заемат с правенето на обща декларация. Прието беше още в 16 ч. да стартира чуването на министрите на външните работи и защитата, како и шефовете на службите
Депутатите взеха решение още, че след правенето на документа ще се върнат към разглеждането на бюджета и ще работят до приемането на текстовете. Възможно е общата декларация на парламентарните партии във връзка войната в Украйна да не бъде подписана от две групи - на " Българска социалистическа партия за България " и на " Възраждане ", научи bTV от свои източници.
Причината е, че депутатите на двете политически сили не са съгласни с формулировката " Санкции за Руската федерация ".
За да научите първи най-важното, изтеглете приложението на bTV Новините за и!
Бъдете с нас и във и!
Източник: btvnovinite.bg
КОМЕНТАРИ




