Над 370 000 българи с осигуровки за втора пенсия са сменили пенсионния си фонд през 2024 г.
Над 370 000 българи с осигуровки за втора пенсия са си сменили пенсионния фонд през 2024 година. Общата сума на трансферираните от самостоятелните им партиди средства сред фондовете е над един милиард и осемстотин милиона лв., сочат данните на Комисията за финансов контрол за предходната година.
Данните са получени на база на справките, показани от пенсионноосигурителните сдружения в Комисията за финансов контрол. Към 31 декември 2024 година участниците във всички фондове, ръководени от пенсионноосигурителните сдружения, са съвсем пет милиона и 100 хиляди души, а чистите активи на всички фондове под ръководство на сдруженията са над 26 милиарда и седемстотин милиона лв..
Само през четвъртото тримесечие на 2024 година в пенсионноосигурителните сдружения са подадени общо 130 000 заявки за смяна на присъединяване и прекачване на средствата от един пенсионен фонд в различен.
Общата сума на трансферираните за този интервал суми от един в различен пенсионен фонд от съответния тип е половин милиард лв.. Традиционно, най-вече хора трансферират средствата по самостоятелните си партиди от един в различен повсеместен пенсионен фонд – това са най-масовият тип фондове, в които се обезпечават наложително родените след 31 декември 1959 година.
За съпоставяне хората, възползвали се от правото си за смяна на присъединяване и прекачване на средства от самостоятелните партиди през 2023 година са общо 343 000, трансферираните средства са близо милиард и половина лв..




