Войната за ефира: денят, в който държавното радио спря
Над 3 минути безмълвие на ефира е сигнал за война - това гласи неписаното предписание, което се повтаря, къде на смешка, къде - съществено, в Българското национално радио (БНР). То се предава от потомство на потомство публицисти в една от най-авторитетните медии в България като увещание, че ефирът не търпи и 30 секунди пауза, без причина, и то доста основателна.
Днес държавното радио, което излъчва към този момент повече от 80 години, спря главната си стратегия за близо пет часа в разгара на скандал, провокиран от опита за събаряне от ефир на дългогодишния водещ на утринния блок на стратегия " Хоризонт " Силвия Великова и за отстраняването й от правосъдния сектор, в който тя е известна с сериозната си позиция към работата на прокуратурата, а в последните месеци откакто стартира процедурата - и към единствения към този момент претендент за нов основен прокурор Иван Гешев.
Официално оповестената причина за прекъсването на ефирния сигнал беше профилактика на предавателите на програмата. Неофициалните мнения насочват към усложненията да се обезпечи заместител на свалената в последния миг водеща и опасенията какво ще звучи в ефир откакто се разбра за рокадите.
Безпрецедентно дългото безмълвие може да се окаже законово нарушаване, доколкото по закон държавното радио е част от стратегическите обекти и действия от голяма важност за националната сигурност, а страната би трябвало да подсигурява разпространяването на програмата му. По-рано денем прокуратурата разгласи, че стартира инспекция за какво е спряно излъчването. Тя ще е под директното управление на зам.-главния прокурор Иван Гешев и би трябвало да завърши за три дни. Директорът на БНР Светослав Костов, който беше определен в края на юни, до момента не е коментирал публично проблема. Той не дава отговор на мобилния си телефон, а по неофициална информация той към този момент е разпитан от чиновници на Държавната организация " Национална сигурност " (ДАНС).
Тишина в ефира
В 21.16 ч. в четвъртък на уеб страницата на БНР беше оповестено известие, че от 6 до 11 ч. в петък " Хоризонт " няма да излъчва поради профилактика на предавателите. От 6 до 10 ч. заран по програмата върви утринният блок " Преди всички " (този петък заран водещ по график е Силвия Великова, на която няколко часа по-рано е обявено, че няма да води предаването - бел. ред.), а по-късно стартира " Хоризонт " до обед.
Според източници на " Дневник " част от водещите, които са можели да заместят Великова в ефир в последния миг, са отказали от взаимност с сътрудника си. Сайтът " Офнюз ", базирайки се на свои източници, заяви, че никой от евентуалните водещи не е откликнал на молбата да поеме ефира и по този начин се е стигнало до незабавното решение за профилактика. Сутринта предаванията, както и новините вървяха, само че единствено онлайн. Водещ на утринния блок беше Диана Дончева, която по думите на Силвия Великова във " Facebook " е била принудена да поеме предаването в последния миг.
Малко преди 11 ч. " Хоризонт " се върна в ефир.
БНР и националната сигурност
© Надежда Чипева, Капитал
На конференция през днешния ден и.д. шефът на " Хоризонт " Николай Кръстев, чието е било решението за Великова, изясни спряното лъчение с от дълго време планувана профилактика на предавателите. Той акцентира, че това не се случва за първи път и посочи, че единствено през август е имало 3 или 4 дни, в които програмата на националното радио е спирана за по 5 часа на територията на цялата страна.
Според Закона за ДАНС публичното радио е измежду стратегическите обекти и действия от голяма важност за националната сигурност. Особеният статут на радиото се дължи на опцията посредством ефира хората да получават бързо и елементарно налично информация в изключителни обстановки като бедствия, повреди или рецесии, обясниха специалисти. Затова и прекъсването на лъчение на сигнал е строго регламентирано и следва процедура на координиране и известяван сред БНР, Националното ръководство " Радио и телевизионни системи " (НУРТС), което дава отговор за ефирното разпространяване на стратегиите на БНР, и регулаторните органи - Комисията за контролиране на известията (КРС) и Съвета за електронни медии.
© Надежда Чипева, Капитал
Старата телевизионна кула в София, откъдето се излъчва сигналът на БНР
" НУРТС не прави профилактика на всички предаватели по едно и също време, също така има график, по който те се вършат ", разяснява обаче пред Дарик радио някогашният шеф на БНР Александър Велев. Той изясни, че нормално при профилактика на един от предавателите други покриват: " Например в София има три предавателя, от които може да се слуша и в случай че единият е в профилактика, другите два действат и може да се слуша програмата ".
За " Дневник " различен от някогашните ръководители на държавното радио - Валерий Тодоров, изясни процедурата: " Когато се правят планови профилактики на предавател на публичното радио НУРТС е длъжно да уведоми БНР един месец по-рано. В уведомяването наложително се показват съответни ден и час, кой предавател би трябвало да бъде спрян, с какъв обсег е той и в кой регион ще бъде наранено покритието ".
Тодоров изясни, че радиото има опция да реши съгласно програмата и събитията, които се отразяват, дали да изиска смяна за друга дата и час. След като медиата даде единодушието си, би трябвало да се уведоми и да се даде удостоверение от КРС и да бъде осведомен Съвет за електронни медии. По думите му, може да се наложи да се направи и изключителна профилактика, само че практиката демонстрира, че това се случва извънредно рядко и нормално е за един предавател. В незабавни случаи от НУРТС би трябвало наложително да уведомят радиото най-малко 2-3 дни по-рано. При наложителна профилактика, радиото уведомява авансово слушателите си и в програмата си наложително би трябвало да разгласи, че в съответен регион няма да има лъчение за несъмнено време. " Да се изключи цялата система, значи, че са изключени 58 УКВ предавателя ", изясни Тодоров. Уточни, че единствено от две места може да се прекъсне излъчването - от телевизионната кула, която е частен обект на НУРТС, и от самото радио. " За да се наложи незабавна профилактика на всички предаватели, би трябвало да са зародили изключителни условия - война, злополучие, липса на ток и така нататък Досега такова изключване не помня да е имало ", съобщи Валери Тодоров.
Кой знае
Съобщението за профилактика нощес по този начин и не беше сложено на видно място на уеб страницата на БНР. В петък сутринта пък във фейсбук страницата на БНР се появи пост, от който излиза наяве, че даже кореспондентите на радиото са сюрпризирани от спряното лъчение. " Това е невиждано. Кой ще изясни какво се случва и за какво? Защо е заглушено БНР? Кой ще понесе отговорност за това ", се пита в него. " Дневник " се опита да се свърже с ръководителя на Съвет за електронни медии София Владимирова, с цел да разбере дали регулаторът е бил известен за решението за прекъсване на ефирното лъчение, само че тя не отговаряше на мобилния си телефон. Сайтът " Офнюз " цитира неназован източник от КРС, съгласно който комисията също не е знаела за профилактиката. По думите му контролната работа на регулатора установила спирането и откакто били потърсени от ведомството, от " Хоризонт " обяснили, че " има проблем с техническия транспорт на сигнала до предавателите " и дали уверения, че ще го отстранят.
Официално от медийния регулатор оповестиха, че са поискали информация от БНР и КРС за невижданото прекъсване на излъчването и ще излязат с позиция, когато инспекцията им завърши. Оттам оповестяват, че идната седмица ще се срещнат с управлението на държавното радио.
Ти изиска профилактиката
Разминаване се очерта и в информацията кой е изискал да бъде спряно излъчването.
" Профилактиката на предавателите на БНР се прави регулярно [...] Вчера, когато поех длъжността, ми беше показано писмо от НУРТС, което е постъпило в сряда. В четвъртък, когато встъпих в служба, ми беше показано и през днешния ден се случи. Генералният шеф водеше диалози тази профилактика да не бъде провеждана през днешния ден, само че, уви, софтуерните благоприятни условия са такива, че тя не може да бъде спряна ", изясни през днешния ден и.д. шефът на " Хоризонт " Николай Кръстев.
За " Дневник " от НУРТС оповестиха, че настояването за преустановяване на излъчването на стратегия " Хоризонт " на територията на цялата страна от 6ч. до 11 ч. на 13 септември е пристигнало от БНР. " Като причина е посочена профилактика на студийния комплекс на радиото. В този часови период НУРТС България не е имало механически проблеми да излъчва програмата и не е възнамерявало техническа профилактика, която да докара до прекъсване на стратегия " Хоризонт " в народен мащаб ", се споделя в писмените отговори от мултиплекса до " Дневник ".
В тях се прецизира, че отвън съответния случай НУРТС прави и друга техническа планова профилактика на обособени предаватели въз основа на годишен график, координиран с БНР. " Тази техническа профилактика в обособени случаи може да се реализира даже и без прекъсване на сигнала и в никакъв случай не води до спиране на излъчването на територията на цялата страна ", прецизират от частното сдружение, което понастоящем е част от структурата на БТК (телекомът пък от 2016 година е благосъстоятелност на група вложители, най-големият от които Спас Русев).
Обрат за едно денонощие
© Цветелина Белутова, Капитал
Скандалът потегли с малко известие от БНР за рокада в управлението на стратегия " Хоризонт ", в което се споделяше, че досегашният шеф на програмата Ивайло Савов е пенсиониран, а за изпълняващ длъжността е назначен новият основен редактор на програмата Николай Кръстев. Назначението беше ненадейно, тъй като неофициалните информации сочеха, че състезанието за нов началник на програмата ще бъде разгласен след локалните избори в края на октомври, а до тогава рокади няма да бъдат правени.
Часове по-късно Силвия Великова заяви, че няма да води предаването " Преди всички " в петък заран, а също така ще бъде отстранена от ресора правораздаване и правосъдна система, който отразява като кореспондент от над 15 години. Решението било взето от и.д. шефа на " Хоризонт " Николай Кръстев, а съгласно Великова по-рано към този момент имало индикации, че управлението на държавното радио не утвърждава критичността й към прокуратурата. От диалозите си с новото управление тя схванала, че натискът за свалянето й от ефир е бил толкоз мощен, че е заплашвал надали не радиото.
Пред " Свободна Европа " - единственото място, където досега момента е коментирал случая генералният шеф на БНР Светослав Костов отхвърли Великова да сваляна от ефир и посочи като причина тя да не води предаването длъжностната й характерност - в нея пишело, че Великова е старши редактор, а не водещ, и щяла да остане подобен.
След последвалата в границите на няколко часа остра реакция в поддръжка на журналиста - от работещите в радиото, от сътрудници от другите медии, от Асоциацията на европейските публицисти в България и от консуматори в обществените мрежи, решението беше анулирано: Великова остава водещ и ще продължи да отразява и правосъдния сектор, само че в него ще има и втори човек, който да обезпечава плурализма в него.
За решението се разбра късно вечерта в четвъртък, а през днешния ден министър председателят Бойко Борисов даде да се разбере, че взел участие в анулацията на първичния проект, като е заплашил, че ще изиска посредством парламентарната група на ГЕРБ оставката на шефа на радиото, в случай че не " оправи това безсрамие " (още за изказването на Борисов тук.)
Една оставка като странична вреда
Скандалът към Силвия Великова завърши с оставката на и.д. шефа на " Хоризонт " Николай Кръстев. Той разгласи, че напуща поста си по-малко от 24 часа след назначението си като пое напълно отговорността за взетото решение за рокадите в екипа и отхвърли да му е оказван напън.
© Велко Ангелов
Николай Кръстев
Решението ми е честен акт, тъй като считам, че човек би трябвало да носи отговорност за делата си, сподели Николай Кръстев на изключителна конференция в постройката на радиото, която се състоя към час след началото на журналистическия митинг пред постройката на БНР в поддръжка на Великова и свободата на словото (още за митинга тук). Той изясни дейностите си с неналичието на административен опит и неколкократно назова случилото се " персонална неточност " (подробности - тук).
Кръстев повтори главните тези от публикуваната по-рано през днешния ден позиция на държавното радио,според която водещата не е сваляна от ефир, а са направени промени в графика на водещите по две аргументи: поради наказателно разпореждане от Съвета за електронни медии за изнесени в ефир персонални данни на малолетен в квалифицирано от Великова наличие, както и за присъединяване на журналиста по време на годишния й отпуск в предаване на БНР с апел слушателите да вземат присъединяване в митинг (подробности за позицията на управлението на БНР - тук).
Днес държавното радио, което излъчва към този момент повече от 80 години, спря главната си стратегия за близо пет часа в разгара на скандал, провокиран от опита за събаряне от ефир на дългогодишния водещ на утринния блок на стратегия " Хоризонт " Силвия Великова и за отстраняването й от правосъдния сектор, в който тя е известна с сериозната си позиция към работата на прокуратурата, а в последните месеци откакто стартира процедурата - и към единствения към този момент претендент за нов основен прокурор Иван Гешев.
Официално оповестената причина за прекъсването на ефирния сигнал беше профилактика на предавателите на програмата. Неофициалните мнения насочват към усложненията да се обезпечи заместител на свалената в последния миг водеща и опасенията какво ще звучи в ефир откакто се разбра за рокадите.
Безпрецедентно дългото безмълвие може да се окаже законово нарушаване, доколкото по закон държавното радио е част от стратегическите обекти и действия от голяма важност за националната сигурност, а страната би трябвало да подсигурява разпространяването на програмата му. По-рано денем прокуратурата разгласи, че стартира инспекция за какво е спряно излъчването. Тя ще е под директното управление на зам.-главния прокурор Иван Гешев и би трябвало да завърши за три дни. Директорът на БНР Светослав Костов, който беше определен в края на юни, до момента не е коментирал публично проблема. Той не дава отговор на мобилния си телефон, а по неофициална информация той към този момент е разпитан от чиновници на Държавната организация " Национална сигурност " (ДАНС).
Тишина в ефира
В 21.16 ч. в четвъртък на уеб страницата на БНР беше оповестено известие, че от 6 до 11 ч. в петък " Хоризонт " няма да излъчва поради профилактика на предавателите. От 6 до 10 ч. заран по програмата върви утринният блок " Преди всички " (този петък заран водещ по график е Силвия Великова, на която няколко часа по-рано е обявено, че няма да води предаването - бел. ред.), а по-късно стартира " Хоризонт " до обед.
Според източници на " Дневник " част от водещите, които са можели да заместят Великова в ефир в последния миг, са отказали от взаимност с сътрудника си. Сайтът " Офнюз ", базирайки се на свои източници, заяви, че никой от евентуалните водещи не е откликнал на молбата да поеме ефира и по този начин се е стигнало до незабавното решение за профилактика. Сутринта предаванията, както и новините вървяха, само че единствено онлайн. Водещ на утринния блок беше Диана Дончева, която по думите на Силвия Великова във " Facebook " е била принудена да поеме предаването в последния миг.
Малко преди 11 ч. " Хоризонт " се върна в ефир.
БНР и националната сигурност
© Надежда Чипева, Капитал
На конференция през днешния ден и.д. шефът на " Хоризонт " Николай Кръстев, чието е било решението за Великова, изясни спряното лъчение с от дълго време планувана профилактика на предавателите. Той акцентира, че това не се случва за първи път и посочи, че единствено през август е имало 3 или 4 дни, в които програмата на националното радио е спирана за по 5 часа на територията на цялата страна.
Според Закона за ДАНС публичното радио е измежду стратегическите обекти и действия от голяма важност за националната сигурност. Особеният статут на радиото се дължи на опцията посредством ефира хората да получават бързо и елементарно налично информация в изключителни обстановки като бедствия, повреди или рецесии, обясниха специалисти. Затова и прекъсването на лъчение на сигнал е строго регламентирано и следва процедура на координиране и известяван сред БНР, Националното ръководство " Радио и телевизионни системи " (НУРТС), което дава отговор за ефирното разпространяване на стратегиите на БНР, и регулаторните органи - Комисията за контролиране на известията (КРС) и Съвета за електронни медии.
© Надежда Чипева, Капитал
Старата телевизионна кула в София, откъдето се излъчва сигналът на БНР
" НУРТС не прави профилактика на всички предаватели по едно и също време, също така има график, по който те се вършат ", разяснява обаче пред Дарик радио някогашният шеф на БНР Александър Велев. Той изясни, че нормално при профилактика на един от предавателите други покриват: " Например в София има три предавателя, от които може да се слуша и в случай че единият е в профилактика, другите два действат и може да се слуша програмата ".
За " Дневник " различен от някогашните ръководители на държавното радио - Валерий Тодоров, изясни процедурата: " Когато се правят планови профилактики на предавател на публичното радио НУРТС е длъжно да уведоми БНР един месец по-рано. В уведомяването наложително се показват съответни ден и час, кой предавател би трябвало да бъде спрян, с какъв обсег е той и в кой регион ще бъде наранено покритието ".
Тодоров изясни, че радиото има опция да реши съгласно програмата и събитията, които се отразяват, дали да изиска смяна за друга дата и час. След като медиата даде единодушието си, би трябвало да се уведоми и да се даде удостоверение от КРС и да бъде осведомен Съвет за електронни медии. По думите му, може да се наложи да се направи и изключителна профилактика, само че практиката демонстрира, че това се случва извънредно рядко и нормално е за един предавател. В незабавни случаи от НУРТС би трябвало наложително да уведомят радиото най-малко 2-3 дни по-рано. При наложителна профилактика, радиото уведомява авансово слушателите си и в програмата си наложително би трябвало да разгласи, че в съответен регион няма да има лъчение за несъмнено време. " Да се изключи цялата система, значи, че са изключени 58 УКВ предавателя ", изясни Тодоров. Уточни, че единствено от две места може да се прекъсне излъчването - от телевизионната кула, която е частен обект на НУРТС, и от самото радио. " За да се наложи незабавна профилактика на всички предаватели, би трябвало да са зародили изключителни условия - война, злополучие, липса на ток и така нататък Досега такова изключване не помня да е имало ", съобщи Валери Тодоров.
Кой знае
Съобщението за профилактика нощес по този начин и не беше сложено на видно място на уеб страницата на БНР. В петък сутринта пък във фейсбук страницата на БНР се появи пост, от който излиза наяве, че даже кореспондентите на радиото са сюрпризирани от спряното лъчение. " Това е невиждано. Кой ще изясни какво се случва и за какво? Защо е заглушено БНР? Кой ще понесе отговорност за това ", се пита в него. " Дневник " се опита да се свърже с ръководителя на Съвет за електронни медии София Владимирова, с цел да разбере дали регулаторът е бил известен за решението за прекъсване на ефирното лъчение, само че тя не отговаряше на мобилния си телефон. Сайтът " Офнюз " цитира неназован източник от КРС, съгласно който комисията също не е знаела за профилактиката. По думите му контролната работа на регулатора установила спирането и откакто били потърсени от ведомството, от " Хоризонт " обяснили, че " има проблем с техническия транспорт на сигнала до предавателите " и дали уверения, че ще го отстранят.
Официално от медийния регулатор оповестиха, че са поискали информация от БНР и КРС за невижданото прекъсване на излъчването и ще излязат с позиция, когато инспекцията им завърши. Оттам оповестяват, че идната седмица ще се срещнат с управлението на държавното радио.
Ти изиска профилактиката
Разминаване се очерта и в информацията кой е изискал да бъде спряно излъчването.
" Профилактиката на предавателите на БНР се прави регулярно [...] Вчера, когато поех длъжността, ми беше показано писмо от НУРТС, което е постъпило в сряда. В четвъртък, когато встъпих в служба, ми беше показано и през днешния ден се случи. Генералният шеф водеше диалози тази профилактика да не бъде провеждана през днешния ден, само че, уви, софтуерните благоприятни условия са такива, че тя не може да бъде спряна ", изясни през днешния ден и.д. шефът на " Хоризонт " Николай Кръстев.
За " Дневник " от НУРТС оповестиха, че настояването за преустановяване на излъчването на стратегия " Хоризонт " на територията на цялата страна от 6ч. до 11 ч. на 13 септември е пристигнало от БНР. " Като причина е посочена профилактика на студийния комплекс на радиото. В този часови период НУРТС България не е имало механически проблеми да излъчва програмата и не е възнамерявало техническа профилактика, която да докара до прекъсване на стратегия " Хоризонт " в народен мащаб ", се споделя в писмените отговори от мултиплекса до " Дневник ".
В тях се прецизира, че отвън съответния случай НУРТС прави и друга техническа планова профилактика на обособени предаватели въз основа на годишен график, координиран с БНР. " Тази техническа профилактика в обособени случаи може да се реализира даже и без прекъсване на сигнала и в никакъв случай не води до спиране на излъчването на територията на цялата страна ", прецизират от частното сдружение, което понастоящем е част от структурата на БТК (телекомът пък от 2016 година е благосъстоятелност на група вложители, най-големият от които Спас Русев).
Обрат за едно денонощие
© Цветелина Белутова, Капитал
Скандалът потегли с малко известие от БНР за рокада в управлението на стратегия " Хоризонт ", в което се споделяше, че досегашният шеф на програмата Ивайло Савов е пенсиониран, а за изпълняващ длъжността е назначен новият основен редактор на програмата Николай Кръстев. Назначението беше ненадейно, тъй като неофициалните информации сочеха, че състезанието за нов началник на програмата ще бъде разгласен след локалните избори в края на октомври, а до тогава рокади няма да бъдат правени.
Часове по-късно Силвия Великова заяви, че няма да води предаването " Преди всички " в петък заран, а също така ще бъде отстранена от ресора правораздаване и правосъдна система, който отразява като кореспондент от над 15 години. Решението било взето от и.д. шефа на " Хоризонт " Николай Кръстев, а съгласно Великова по-рано към този момент имало индикации, че управлението на държавното радио не утвърждава критичността й към прокуратурата. От диалозите си с новото управление тя схванала, че натискът за свалянето й от ефир е бил толкоз мощен, че е заплашвал надали не радиото.
Пред " Свободна Европа " - единственото място, където досега момента е коментирал случая генералният шеф на БНР Светослав Костов отхвърли Великова да сваляна от ефир и посочи като причина тя да не води предаването длъжностната й характерност - в нея пишело, че Великова е старши редактор, а не водещ, и щяла да остане подобен.
След последвалата в границите на няколко часа остра реакция в поддръжка на журналиста - от работещите в радиото, от сътрудници от другите медии, от Асоциацията на европейските публицисти в България и от консуматори в обществените мрежи, решението беше анулирано: Великова остава водещ и ще продължи да отразява и правосъдния сектор, само че в него ще има и втори човек, който да обезпечава плурализма в него.
За решението се разбра късно вечерта в четвъртък, а през днешния ден министър председателят Бойко Борисов даде да се разбере, че взел участие в анулацията на първичния проект, като е заплашил, че ще изиска посредством парламентарната група на ГЕРБ оставката на шефа на радиото, в случай че не " оправи това безсрамие " (още за изказването на Борисов тук.)
Една оставка като странична вреда
Скандалът към Силвия Великова завърши с оставката на и.д. шефа на " Хоризонт " Николай Кръстев. Той разгласи, че напуща поста си по-малко от 24 часа след назначението си като пое напълно отговорността за взетото решение за рокадите в екипа и отхвърли да му е оказван напън.
© Велко Ангелов
Николай Кръстев
Решението ми е честен акт, тъй като считам, че човек би трябвало да носи отговорност за делата си, сподели Николай Кръстев на изключителна конференция в постройката на радиото, която се състоя към час след началото на журналистическия митинг пред постройката на БНР в поддръжка на Великова и свободата на словото (още за митинга тук). Той изясни дейностите си с неналичието на административен опит и неколкократно назова случилото се " персонална неточност " (подробности - тук).
Кръстев повтори главните тези от публикуваната по-рано през днешния ден позиция на държавното радио,според която водещата не е сваляна от ефир, а са направени промени в графика на водещите по две аргументи: поради наказателно разпореждане от Съвета за електронни медии за изнесени в ефир персонални данни на малолетен в квалифицирано от Великова наличие, както и за присъединяване на журналиста по време на годишния й отпуск в предаване на БНР с апел слушателите да вземат присъединяване в митинг (подробности за позицията на управлението на БНР - тук).
Източник: dnevnik.bg
КОМЕНТАРИ