Над 2 хил. възрастни швейцарки обединиха силите си за дело,

...
Над 2 хил. възрастни швейцарки обединиха силите си за дело,
Коментари Харесай

Възрастни швейцарки завеждат първото дело за климата в съда по правата на човека

Над 2 хиляди възрастни швейцарки сплотиха силите си за дело, почнало в сряда в Европейския съд по правата на индивида, потвърждавайки, че " печално незадоволителните " старания на тяхното държавно управление да се бори с световното стопляне нарушават човешките им права, съобщи " Ройтерс ".

Първото в съда в Страсбург беше заведено от група швейцарски пенсионерки, които настояват, че бездействието на страната им пред лицето на повишаващите се температури ги излага на риск от гибел по време на горещите талази.

 Възрастни швейцарки завеждат първото дело за климата в съда по правата на индивида
© Reuters

Очаква се делото да бъде последвано от други две и да сътвори значим казус, защото юристите на дамите се стремят към амбициозно решение, което може да принуди Берн да понижи излъчванията на въглероден диоксид доста по-бързо от плануваното.

Няколко десетки от дамите, към които се причислиха поддръжници и климатични деятели от " Грийнпийс ", се събраха пред правосъдната зала преди началото, държейки банери и цветя.

Бруна Молинари, на 81 години, страда от астма, която по думите ѝ се утежнява от несъразмерната топлота. Тя сподели пред " Ройтерс ", че се надява резултатът най-малко да е от изгода за бъдещите генерации. " Като баба и майка считам, че те имат право да имат климат, който е по-добър от този, който имаме ние ", съобщи тя, кашляйки от самото начало.

 Възрастни швейцарки завеждат първото дело за климата в съда по правата на индивида
© Reuters

Стефани Брандер, член на асоциацията Възрастни дами за отбрана на климата, счита, че държавното управление е подценявало групата до момента.

" Бяхме взети за остарели дами, които нямат ясна визия за проблемите... и мисля, че в този момент това може да се обърне против тях ", разяснява тя пред " Ройтерс " отвън правосъдната зала.

Швейцарското държавно управление, което два пъти печели в локални съдилища в шестгодишната правосъдна борба, твърди, че делото е неприемливо.

 Възрастни швейцарки завеждат първото дело за климата в съда по правата на индивида
© Reuters

Осем други държавни управления се причислиха към делото и едно от тях, това на Ирландия, би трябвало да се обърне към съда по-късно в сряда. Съдът ще прегледа и дело, заведено от Дамян Карем, член на Европейския парламент от френската Зелена партия, който оспорва отхвърли на Франция да предприеме по-амбициозни ограничения за климата. Би Би Си отбелязва, че температурите в Швейцария се повишават по-бързо от междинното за света и има все по-чести горещи талази.

Една от активистките, Елизабет Стерн, съобщи пред медиата: " Поради изменението на климата има повече горещини и по-възрастните дами страдат повече. Те умират по-често по време на тези горещи талази ".

" Някои хора споделят, за какво се оплаквате, по този начин или другояче ще умрете. Но ние не желаеме да умрем единствено тъй като нашето швейцарско държавно управление не съумя да предложи прилична климатична политика ", добави тя.

Швейцарското държавно управление не отхвърля, че изменението на климата може да повлияе на здравето, само че споделя, че то не може да бъде обвързано съответно със здравето на възрастните дами.
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР