Над 17 000 подписа с искане за оставка на здравния

...
Над 17 000 подписа с искане за оставка на здравния
Коментари Харесай

Над 17 000 поискаха оставката на министър Ананиев заради бъдещата детска болница

Над 17 000 подписа с искане за оставка на здравния министър Кирил Ананиев и прекъсване на градежа на бъдещата Национална детска болница в София бяха импортирани през днешния ден в Министерски съвет, съобщи кореспондент на БГНЕС. Според недоволните градежът на бъдещата детска болница е прекомерно остарял, а нова постройка ще се построи по-бързо и по-евтино. Петиция е събрала подписите онлайн. за по-малко от три седмици.
Мария Брестничка, която е от Национална мрежа за децата и е ръководител на Националната гражданска самодейност " За същинска детска болница ", уточни, че подписите, които събрали досега са 17 684. „ За нас те тежат доста, доста мощно се надяваме да тежат и за Министерски съвет и за министър-председателя, тъй като тематиката е извънредно значима. Ние не можем да си позволим да вършим взаимни отстъпки с детското опазване на здравето и с това са съгласни и хора от цялата страна “, сподели тя и добави, че измежду подписалите се има хора както от София, по този начин и от Бургас, Видин, Монтана и други градове.
" Следва хората, които вземат неверни управнически решения, да понесат политическата си отговорност. Да, оставка би трябвало да има “, сподели проектант Петкана Бакалова, която е член на Инициативния комитет на Национална гражданска самодейност „ За същинска детска болница ".

Тя изясни и по кое време започва подписката. „ В момента, в който научихме, че по време на изключителното състояние, когато са неразрешени всеобщи събирания, откакто малко преди оповестяване на изключителното състояние имаше митинг пред Министерство на здравеопазването, министърът на опазването на здравето е подписал контракта за осъществяване на проектирането и строителството на тази рекострукция “, съобщи арх. Бакалова. Тя уточни, че с изключение на оставка на Кирил Ананиев желаят преустановяване на този контракт и " пускане на естествена процедура за създаване на същинска детска болница – съвременна, модерна, такава, каквато би трябвало да имат българските деца ".
Actualno.com напомня, че още тогава специалисти и архитекти се оповестиха против осъществяване на плана. Още тогава в отворено писмо до всички политически представители, жители приканват " спрете публичната поръчка за преобразяване на зарязан остарял градеж в национална детска болница ".
В публично мнение до медиите от Национална мрежа за децата написаха: " На 2 април в изискванията на невиждана рецесия, българското държавно управление, в лицето на Министерството на здравеопазването и отрасловият министър Кирил Ананиев легитимира акт, който може да бъде охарактеризиран като изменничество към българското общество и неговите най-уязвими членове – децата. В изискванията на безусловно осведомително затъмнение и липса на публичен консенсус, беше подписан контракта за ремонт на 40-годишна постройка в центъра на столицата, която би трябвало да бъде превърната в детска болница. Цената на това съглашение е близо 100 млн. лева " Те приканиха за анулация на контракта.

От камарата на архитектите апелираха решението пред Върховния административен съд. Жалбата им беше с искане да бъде бъде спряна публичната поръчка за дострояване на двата 12-етажни корпуса, планувани за бъдещата детска болница в София. Делото е планувано за 11 ноември. От браншовата камара са безапелационни, че постройката е невъзможна и противозаконна в настоящето й положение, а най-важното – ще бъде рискова.
Архитект за градежа на новата детска болница: Това би бил колосален незаконен компромис
Педиатри означиха, че в постройката не са планувани значими отделения, като токсикология, детска гинекология и психиатрия, ортопедия и травматология, лабораторният блок не е създаден, а самите клиники са разпръснати. Друг пропуск е и неналичието тук-там за родителите, като по този метод те няма да имат опция да съпровождат децата си.
Проф. Пилософ: Проектът за детската болница е на 50 години, това ли ни би трябвало? " За нас не е толкоз значимо дали е годна или негодна постройката. Това е един план на 50 години. Онази идея за болница ли е тази, която сега ни би трябвало? " Този въпрос зададе ръководителят на българската педиатрична асоциация проф. Пилософ. По думите му огромният триумф сега е, че никой не се съмнява в нуждата от това да има детска болница.
Източник: actualno.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР