Над 150 семейства от блок № 58 в Студентски град,

...
Над 150 семейства от блок № 58 в Студентски град,
Коментари Харесай

МОН гони цял блок с преподаватели и учени заради предстоящ ремонт

Над 150 фамилии от блок № 58 в Студентски град, в който живеят най-вече преподаватели и учени от ВУЗ-те и Българска академия на науките, би трябвало да изоставен жилищата си поради иден ремонт.

Блокът, още от влизането си в употреба през 1990 година, е обществен акт от страна на Министерството на образованието и науката за настаняване на учени и преподаватели от държавните висши учебни заведения и научни институти, в това число и Българска академия на науките, както и чиновници на МОН, които не могат да си разрешат свободен наем или лично жилище в София.

Сега шефът на комерсиалното сдружение " Студентски столове и общежития " (ССО) ЕАД Сергей Миланов желае живущите в блока да изоставен поради иден ремонт. Министерството на образованието е едноличен притежател на ССО ЕАД.

За това алармират от домсъвета на блока, като прецизираха за News.bg, че писмото, с което ги уведомяват, че би трябвало да си търсят други жилища, им е връчено доскоро повече от месец, а самият ремонт е плануван за 1 септември.

Също по този начин от домсъвета показват, че са направени две срещи със Сергей Миланов, като задачата им е била да се реализира единодушие ремонтът да се направи вход по вход, с краткотрайно разбъркване в границите на блока. Миланов е безапелационен, че това не може да се случи и че всички би трябвало да изоставен, без да е дадена опция и без да е ясно дали след ремонта ще могат да се върнат.

По думите на домсъвета директорът на ССО ЕАД е споделил, че могат да се върнат, когато се приключат ремонтните действия, само че не им е даден период по кое време ще стане това, както и не е показан документ, с който да се подсигурява връщането им.

Живущите в блока са изпратили писмо и до МОН, като едноличен притежател на сдружението, с искане министерството да направи организация на ремонта на блок № 58, която да сътвори минимални неудобства за всички живущи в него, само че отговор не са получили.

От News.bg също изпратихме питане до просветителното министерство по отношение на проблема, откъдето върнеха отговор и уведомиха, че блок 58 има статут на студентско общежитие, като тази година са отпуснати 200 млн. лв. за цялостни ремонти на студентски общежития и блокът също влиза в програмата. От МОН пишат, че още на 8.04.2024 г. с писмо на изп. шеф на ССО ЕАД са известени Председателят на Българска академия на науките и Ректорите на университетите, които имат настанени преподаватели в блок 58, за идния ремонт на блока, но самите живущи са известени през май месец.

Също по този начин излиза наяве, че срокът за довеждане докрай на ремонта зависи от изпълнителя, но упованието е той да завърши в порядъка на 12-14 месеца.

Едно от решенията, които Министерството на образованието предлага като опция за живеещите там, е първо да бъдат ремонтирани два от входовете му, а третият да се употребява от настанените чиновници, като 50 пространства са планувани за Българска академия на науките.

Но от домсъвета на блок 58 означиха, че преди 2 или 3 години е осъществен външен ремонт по линия на енергийна успеваемост - саниране и замяна на дограмата. Тоест постройката не се нуждае от външен ремонт, а единствено общите пространства в блока се нуждаят от подобен, като самите жилища са ремонтирани от живущите в тях. Имат съмнения и за схеми, защото представителят от ССО е обвързван с компании, които вероятно правят и такива действия. 

От министерството споделят, че разследване на изпратеното писмо от страна на живущите в блок 58, е планувана и среща в институцията с представителите на живеещите в него. За такава обаче от домсъвета не знаят.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР