Абровски: Над 118 млн. евро по Стратегическия план са безвъзвратно загубени за 2025 г.
Над 118 млн. евро по Стратегическия проект за развиване на земеделието и селските региони са окончателно изгубени за 2025 година, заяви министърът на земеделието и храните Пламен Абровски по време на чуване в парламентарната комисия по земеделието, храните и горите, съобщи Българска телеграфна агенция.
По думите му общият размер на изгубените средства възлиза на 118 732 984,20 евро обществено финансиране, от които 47 493 193,68 евро са средства от Европейския съюз, а останалата част съставлява национално съфинансиране.
Абровски предизвести, че съществува риск от спомагателни загуби и през 2026 година. Според данните, с които е бил осведомен при встъпването си в служба, при оптимален сюжет и при оптимално ускорение на работата до края на идната година страната може да загуби още към 80 млн. евро европейско финансиране, или близо 200 млн. евро дружно с националното съфинансиране. При по-неблагоприятен сюжет евентуалната загуба доближава 109 млн. евро европейски средства, или към 272,5 млн. евро общо с националното присъединяване, сподели още Абровски.
Министърът съобщи, че съществуват благоприятни условия за ограничение на бъдещите загуби, само че това изисква предприемането на поредни дейности в границите на по-широка тактика. По думите му първата стъпка е да бъде избран методът, по който ще бъдат отписани средствата, изгубени за 2025 година, защото това оказва въздействие върху целия бюджет на Стратегическия проект.
Абровски изясни, че в случай че България не показа навреме предложение пред Европейската комисия за метода на отчисляване на средствата, Комисията ще извърши процедурата служебно и ще затвори съответната система до 1 октомври. Това би лимитирало опцията страната да показа личен проект за преразпределение и асимилиране на средства преди края на годината.
Затова сами предложихме на Комисията по какъв начин да отчислим тези 118 милиона евро, да ги входираме през системата, с цел да я държим отворена и да имаме опция на един доста по-ранен стадий да създадем нашето предложение, с цел да имаме време да работим, уточни министърът. Той съобщи, че след привършване на нужните планове ще запознае народните представители с съответния проект на министерството и с водените диалози с Европейската комисия. По думите му това се чака да стане до края на идващия месец.
Заседанието на парламентарната комисия стартира с показване на политическия кабинет на Министерството на земеделието и храните. Народните представители одобриха и вътрешните правила за работа на комисията.




