Български екип първи в света засне разпад на комета
Над 1 400 фотоси на обекти, надалеч от Земята, отвън нашата Слънчева система, е запечатал в обектива си астрофотографът Емил Иванов. Той е прочут тенор, подложен на седмото място измежду всички тенори в света в класацията на реномираното австрийско списание " Фестшпиле ".
За снимка на Дълбокия Космос е нужна сериозна инсталация и експозиционно време, споделя той, съобщи БНР. Някои от фотосите му са правени в продължение на 70 часа експозиция, с телескопа му, позициониран в Националната обсерватория в Рожен.
Иванов признава, че от нежна детска възраст съумява да намира задоволително време, с цел да се посвети на двете си пристрастености - музиката и звездите.
Сега Иванов е насочил интереса си към кометите. Най-любопитната ми фотография се получи при пробни фотоси и се оказа, че съм " хванал " в кадър метеор. Това е просто огромно съвпадане, сподели астрофотографът.
За максимален триумф смятам фрагмента, в който снимах пасажа на Венера пред Слънцето. Той стана астрономическа фотография на Деня на НАСА тогава. А след това, с сътрудници на Рожен, заснехме разпада на една комета, което се случи за първи път в света. И го заснехме ние, сподели той.
Максимумът на Персеидите е довечера, напомни той. Поради огромната фаза на Луната - три дни след пълнолуние, няма да е доста зрелищно и ще се виждат единствено по-ярките метеори, добави Иванов.




