Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози.

...
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози.
Коментари Харесай

Заплатите ще растат по-бавно през 2025г.

Началото на годината обичайно е време за разбори и прогнози. Обръщаме взор към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а?

Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в другите браншове, по какъв начин технологиите оформят и въздействат на метода, по който работят и се развиват фирмите. 

Изкуственият разсъдък и трудовият пазар: Ще размени ли хората на работните им места

" Преди всичко би трябвало да кажем, че през 2024-та имахме рекордно ниска безработица, т.е. заетостта беше на най-високото си равнище, откогато е почнал Преходът, тъй че при всички случаи една добра година: вследствие на инфлацията, само че и вследствие на напъните на Народното събрание, обичайно нарастване на заплатите – година на благополучие от позиция на трудещите се “, уточни пред Радио София Светлозар Петров – шеф на " JobTiger ".

Ще продължи ли да пораства гладът за фрагменти?

" Липсата на фрагменти продължава. Естествено, при такава висока претовареност дефицитът на фрагменти е значителен. При всички случаи “София не е България “, също така, има една огромна разлика сред Севера и Юга в страната ни – с проблеми в инфраструктурата и от друго естество, бизнесът в Северна България се развива по-бавно, надлежно заетостта е по-ниска, има региони с по-висока безработица, до момента в който в Южна България, Тракия е икономическа зона, само че освен – Стара Загора, Хасково,  Бургас, нещата вървят сносно. Надяваме се, че изоставащите райони ще съумеят по един или различен метод да наваксат “, разяснява той.

По думите му тази обстановка насърчава трудовата миграция – от региони в които заплащането е по-ниско, към София, огромните градове и развитите стопански зони.

Работа има, само че доста по-малко нови благоприятни условия се появяват на пазара.

Очакват ни промени на пазара на труда

Ние сме в една доста ниска безработица, само че същевременно намалява предлагането на нови работни места във всички браншове, отбеляза Светлозар Петров.

По думите му, следи се консервативно отношение на множеството компании в наемането на нови хора, което е вследствие на известно икономическо закъснение при експортните ни сътрудници.

" Тъй като сме дребна стопанска система и огромна част от сполучливите компании изнасят своите артикули, услуги и когато комерсиалните сътрудници, за които работим, имат известни проблеми, понижават поръчките, което слага компаниите в по-консервативна позиция ", разяснява още Светлозар Петров.

В цветната металургия междинната заплата доближава към този момент 3000 лв.

Според специалиста, работодателите се пробват със лични запаси да покрият разликата сред изчезналите поръчки и разноските, когато е нает личен състав, без да прибягват към съкращения и този консерватизъм ще бележи и 2025 година.

Хората могат да бъдат спокойни за работните си места.

" Надявам се, че няма да се стигне до по-големи съкращения, т.е., безработицата още веднъж ще остане на ниско равнище и дори при някои предстоящи разтърсвания няма да надмине 5 %, сега е към четири ", предвижда той.

Това което ще се случва е, че ще има по-малко отворени работни места, допустимо е и растежът на заплатите да се забави, още повече и инфлацията също ще се забави. Това е главното, което чакаме, каза още Светлозар Петров.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР