Наближава ли краят на войната в Украйна? След 20 януари,

...
Наближава ли краят на войната в Украйна? След 20 януари,
Коментари Харесай

Наближава ли краят на войната в Украйна?

Наближава ли краят на войната в Украйна? След 20 януари, когато е церемонията по встъпването в служба на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, се чакат съществени промени.

Той даде обещание огромна метаморфоза на държавния уред, най-голямата в американската история интервенция по депортиране на противозаконни мигранти, смяна на екологичните разпореждания, налагането на по-тежки мита при вноса на неамерикански артикули и още по-твърда политика по отношение на Китай, който беше избран като съществена опасност за Америка – както от него, по този начин и от близки до него лица, които към този момент са препоръчани от Тръмп и се чака да заемат основни постове в кабинета му.

Републиканците реализираха цялостна доминация, като завоюваха и болшинството в Сената, и в Долната камара.

Сенатът на Съединени американски щати е от значително значение за сполучливото осъществяване на желанията на новия президент, тъй като утвърждава назначения, както и основни законодателни начинания.

Извън вътрешнополитическите въпроси целият свят чака и дейностите на Тръмп по отношение на Китай, войната сред Израел и палестинците (включително и подкрепящите ги Хамас, Хизбула и Иран), както и войната в Украйна. Последният въпрос в най-голяма степен визира и връзките на Съединени американски щати с Русия, в избрана степен и тези с Европа.

Именно това – бързо привършване на спора, даде обещание да направи Тръмп, в случай че бъде определен за президент.

През последната година тези негови думи породиха разнообразни тълкования – някои видяха зад тях индиректна поддръжка за Русия, тъй като съгласно анализатори, концепциите на новоизбрания американски президент включвали териториални отстъпки, които би трябвало да направи Украйна.

Други прозряха сериозна увереност да бъде притиснат Владимир Путин, в това число и посредством опцията за още по-голяма решителност, включваща спомагателни финансови инжекции от страна на Съединени американски щати, както и разрешение да се употребяват техни оръжия за офанзиви против Русия.

Всъщност това към този момент се случи, като с едно от последните си решения администрацията на отиващия си Джо Байдън разреши на Украйна да употребява американски оръжия с отдалечен обхват на деяние против Русия, последваха и офанзиви с балистични ракети ATACMS, които са с обхват на деяние почти до 300 км. Малко по-късно пристигна и реакция от Тръмп, който разкритикува администрацията на настоящия президент заявявайки, че сходни дейности ще доведат до ескалация на спора.

Би било редно да се разграничи отношението на Тръмп към Украйна, в частност към Зеленски.

От една страна, американският президент неведнъж е подчертaвал, че Русия би трябвало да приключи войната, която води, само че мнението му за украинския президент не е позитивно.

Още през октомври той насочи обвинявания против Володимир Зеленски, че не е положил задоволително старания за попречване на войната, към този момент и не намира и решение за излаз от нея, а по време на цялата си акция Тръмп го наричаше “най-големия търговец на Земята„, който с всяко идване до Съединени американски щати е успявал да получи милиарди долари военна помощ. Имаше и пъти, в които предложи Украйна да направи отстъпки в името на постигането на мир.

Относно настояването на Зеленски страната му да се причисли като член в НАТО, това става все по-малко евентуално. Не единствено Съединени американски щати, само че и други страни имат своите съществени запаси – Германия и Унгария да вземем за пример.

Съвсем неотдавна Тръмп номинира и Ричард Гренел за собствен делегат за специфични задачи, който също е на мнение, че разрешението на администрацията на Джо Байдън да разреши на Украйна да удари в Русия с ATACMS ще докара до ескалация на спора, считан е и за съперник на концепцията Украйна да се причисли към НАТО.

В началото на месеца се състоя и тристранна среща в Париж сред Тръмп, френския президент Еманюел Макрон и Зеленски, траяла 35 минути, което единствено по себе си приказва, че на нея не са детайлно обсъждани вероятни разновидности за преустановяване на бойните дейности.

След нея украинският президент съобщи, че е благодарен на новоизбрания президент на Съединени американски щати поради мощната му решителност да спре войната, само че тези думи не могат да бъдат тълкувани нито като безапелационна поддръжка за Украйна, нито като някаква гаранция, още повече, че за следващ път, Тръмп написа в Truth Social, че двете враждуващи страни би трябвало да стартират договаряния, както и че украинският водач Володимир Зеленски към този момент имал предпочитание за „ договорка “, която да постави завършек на войната.

Именно на тази среща американският президент сподели, че не поддържа присъединението на Украйна към НАТО, въпреки Киев да продължава да смята, че участието в пакта е главният мотив, който може да им подсигурява изцяло сигурността и да спре Русия, а въпреки това – това е и факторът, който може да убеди украинците да създадат избрани отстъпки.

Какъв тъкмо е проектът на Тръмп, още не е ясно, а спекулациите не престават.

Очаква се в края на януари, който публично встъпи в служба, да разкрие повече от желанията си. Според номинирания от него за специфичен представител на Съединени американски щати за Украйна Кийт Келог, едно от първите евентуално стъпки на новоизбрания президент е да предложения Володимир Зеленски и Владимир Путин във Вашингтон и там да се проведат договаряния.

Макар Тръмп да се изрече против разрешението на администрацията на Байдън Украйна да нанася удари по-дълбоко в Русия с американско далекобойно оръжие, не разгласи дали ще го анулира, което приказва, че има възможност да го употребява при бъдещи договаряния.

При възможен отвод на украинците да седнат на масата за договаряния, козът на президента ще е да понижи или даже напълно да спре американската помощ. При отвод на руснаците, ще се случи противоположното – повече финанси и оръжия за Украйна.

Възможността за американски мироопазващи сили е дребна, Тръмп към този момент е казвал, че Съединени американски щати биха подкрепили това, обаче с европейски войски.

Но без значение какви по националност, фронтовата линия е към 1500 км, което в някаква степен обрича на крах сходно начинание.

След срещата си със Зеленски на 7 декември Тръмп подчертава, че украинският президент желае да подписа мир. Вероятно тази позиция на украинците е вследствие и на все по-засилващите се сигнали, идващи от Съединени американски щати, че даването на многомилиардна военна помощ на Украйна е неприятна тактика. Както сподели и Майкъл Уолц, който Доналд Тръмп възнамерява да назначи за собствен консултант по въпросите на националната сигурност, добавяйки, главният въпрос е по какъв начин да прекратим войната.

Основният акцент в последните изявления на Зеленски към този момент са гаранциите за страната му, че след няколко години да вземем за пример, руснаците няма да решат отново да нахлуят в Украйна.

Макар от съветска страна да наподобява, че няма сериозна смяна в позициите им – преди броени дни представителят на Кремъл – Дмитрий Песков, беше безапелационен, че изискванията на Русия остават непроменени от юни, когато Путин изиска украинците да се изтеглят от Донбас, Херсон и Запорожие, войната все по-осезаемо оказва въздействие и на стопанската система им, ускорява се и негодуванието измежду хората – макар че медийното затъмнение е съществено.

Само по себе си към този момент е триумф, че в седмиците след изборите в Съединени американски щати, за пръв се заприказва по-сериозно за преустановяване на огъня и опция за договаряния.

Тепърва следва съществено пренареждане на фигурите на шахматната дъска, само че за всички е все по-ясно, че война до безспир не е алтернатива за нито една от двете страни – Украйна няма да издържи без непозната помощ, а Русия ще затъне във все по-сериозна интернационална изолираност, която неизбежно оказва сериозен негативен резултат върху страната.

И точно в този момент, с идването на власт на Тръмп, наподобява най-подходящият миг да бъде комплициран завършек на войната.

Автор: Виктория Георгиева, Труд

Позицията в този коментар отразява персоналното мнение на създателя и може да се различава от тази на SafeNews

Още вести четете в: Коментари За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР