На здравната система няма да и е леко с новия

...
На здравната система няма да и е леко с новия
Коментари Харесай

COVID-19 + грип: Акад. Богдан Петрунов очаква сериозно натоварване на здравната система

На здравната система няма да и е леко с новия вид на ковид Омикрон, комбиниран с грипа. Това изясни в студиото на " Здравей, България " по имунологът и алерголог акад. Богдан Петрунов. По думите му най-натоварени ще бъдат персоналните лекари.

" Общопрактикуващите лекари ще бъдат най-натоварени в тази ситуация. Хората се обръщат незабавно към тях за помощ. Като прибавим към това и почналото постепенно развиване на грипната зараза - по никакъв начин няма да е леко на здравната система ", посочи той.

Акад. Петрунов уточни, че към момента няма съществени данни за метода на протичане на Омикрон. " Засега знаем, че болестта протича по-леко, само че разновидността е доста по-инфекциозен. Вирусът се популяризира бързо и обгръща доста повече хора за малко време ", разясни експертът.

Имунологът се разгласи за стимулиране на всеобщата имунизация. " Вече има задоволително данни, че имунизацията с наличните ваксини води до доста понижаване на случаите и на Омикрон инфекцията. Тези ваксини работят по-слабо към новия вид, само че работят дотам, че да предотвратят мощното му разпространяване ", разяснява той.

Алергологът напомни и двете съществени функционалности на имунизациите против COVID-19: " Да понижат тежестта на болестта и да предотвратят смъртните случаи ". Акад. Петрунов означи по отношение на това нуждата от слагането на бустерна доза.

По мнението на акад. Петрунов не по-малко от 20% от всички прекарали инфекцията, ще развият по този начин нареченият късен или дълъг Коронавирус. " В момента се приказва, че коронавирусът е повече сърдечно-съдово заболяване ", разясни той.

Акад. Петрунов изцяло поддържа имунизацията против COVID-19 при деца от 5 до 11 години. Той насочи и зов: " В никакъв случай не се тормозете. Ваксината е изпитана на хиляди деца. Тя не е потвърдила никакви по-големи странични реакции или нездравословни явления, спрямо възрастните ". Според имунолога следва зараза точно на младите.

На въпрос дали счита, че 2022 ще докара до края на пандемията, акад. Петрунов отговори: " Не бих споделил, че това нещо ще е допустимо, по отношение на това, което се развива сега. За мен тя ще намалее. Плюс това ние ще свикнем да живеем с пандемията, спазвайки ограниченията. Тя ще затихне, само че никой не може да каже дали няма да се появи нов вид ".

Експертът добави, че изменчивостта на вируса е забележителна. Затова изясни, че колкото повече ваксинирани хора има, толкоз по-малко вирусът ще се трансформира. " Имунизацията не оказва помощ единствено за това вие да не боледувате или починете с заболяването, само че и да намалите вероятността от разновидност на вируса ", посочи той.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР