Министър Стоянов подчерта ролята на Фронтекс за България за справяне с миграцията
На съвещанието на министър на вътрешните работи Калин Стоянов очерта основните цели и провокации, с които се сблъсква България в региона на миграцията и вътрешната сигурност . В подтекста на възходящия миграционен напън и провокациите, свързани с ръководството на границите и сигурността, България акцентира уговорката си за съдействие и съгласуваност на европейско равнище.
В рамките на съвещание Стоянов изведе няколко предпочитани задания , които стоят пред страната ни – подготовка за използването на Пакта по миграция и леговище и подсилване на националните системи за леговище и връщане, навременното пускане на системата Вход/Изход и цялостното операционализиране на Фронтекс. Той акцентира, че редом с това следва да се работи за възстановяване на ситуационната картина в Шенген и да се противодейства още по-активно на проведените незаконни мрежи за контрабанда на мигранти.
В този смисъл Стоянов посочи нуждата от засилено полицейско оперативно съдействие сред страните , което да включва натоварен продан на информация; увеличение на взаимните действия сред групи страни, както и на национално равнище; установяване на точки за контакт на стратегическо и оперативно ниво, които да следят взаимните действия и да реагират бързо при незабавни обстановки и нови тенденции; координирани паралелни действия против активността на мрежите за контрабанда на мигранти и взаимни следствия с поддръжката на Европол и Евроджъст.
Българският вътрешен министър оцени високо активността на Комисията за Шенгенския барометър , който включва информация по отношение на подхванатите ограничения от обособените страни за подсилване на действието на Шенген. По отношение на консолидирането на Шенген и идното унищожаване на контрола по вътрешните въздушни и морски граници на България и Румъния от 31 март 2024 г . министър Стоянов увери участниците в сесията, че страната ни е подхванала всички механически и оперативни ограничения за обезпечаване на плавното унищожаване на инспекциите и се отнася отговорно към участието си в Шенген.
„ В този смисъл непрестанно се надграждат ограниченията за надзор на първичните и вторичните придвижвания, съдействието с третите страни и европейските организации, както и ограниченията за увеличение на връщанията. За България ролята на Фронтекс е извънредно значима и в този смисъл за нас са приоритет ефикасното използване на Регламента, запълване на състава на Агенцията и оптималното потребление на мандата й “ , съобщи министър Калин Стоянов. Той акцентира нуждата от усилване на съдействието сред Фронтекс и страните членки , изложени на непрестанен миграционен напън, както и от възстановяване на осведомеността, което да увеличи качеството на разбора на риска. Вътрешният министър акцентира:
„ Тук има значение въпросът за връзката сред информацията, събрана в другите бази данни на обособените организации и вярното им анализиране. “
В умозаключение министърът посочи смисъла на външното измерение, област, в която предпочитано следва да се работи и да се разисква постоянно ролята на организацията. Той изрази убеденост, че връщанията ще усилят броя си, в случай че организацията има по- разширени пълномощия за съдействие с третите страни .
„ Важно е да се ускори съдействието с третите страни в подтекста на оправянето с противозаконната миграция и с контрабандата на мигранти “, разяснява още министър Стоянов.