Шарени яйца, оцветени от деца, правят Великден за всеки по-светъл
На Велики четвъртък малчугани в София шареха яйца за добра идея. Петстотин писани яйца ще бъдат раздадени от децата на възрастни и обществено слаби хора, като събитието е част от Националната акция на омбудсмана „ Великден за всеки – подари празник на баба и дядо “, ориентирана към пенсионерите, съобщи кореспондент на БГНЕС.
Атмосферата на този ден от Великата седмица завладя двора на храма „ Рождество Христово “ в столичния квартал "Младост", където децата боядисваха великденски яйца. Виктория, която е на 7 години знае, че яйца се боядисват, за здраве и шанс. „ Яйца се боядисват, с цел да сме живи и да сме доста здрави през цялата година ”, споделя 6-годишната Ралица. Децата тук старателно шареха яйца напълно не без усърдие. Деница да вземем за пример даже ще рисува своето синьо яйце. С восък ще направи сърце и момиче. 6-годишната дребна дама е безапелационна, че яйца се боядисват, с цел да сме здрави и постоянно да сме щастливи. На 6 години е и Самуил беше наблегнал през днешния ден на зеления цвят, както самичък споделя „ тъй като тама обичам ”. Момчето е изрично, че яйца се багрят за здраве през днешния ден. Първото яйце по традиция се багри в алено, пред тази багра видяхме да боядисва Калина. 6-годишното момиче е изрично, че това се прави за здраве и хората да не се разболяват, да са щастливи, да имат доста стремежи и да им се сбъдват.
Яйцата ще бъдат дадени на двете обществени кухни в кв. Дървеница и Дружба, където се хранят към 600 души, като ще прибавим и от нас нещичко, сподели Велина Тонева, която началник на неделното учебно заведение при храма.Така към порциите, които получават хората в тези обществени кухни ще бъде добавено и яйце с картичка от децата с детска усмивка и благопожелание за Светло Възкресение.
Омбудсманът Мая Манолова застана с част от помощниците пред камерите, с цел да регистрира резултатите от Националната акция „ Великден за всеки – подари празник на баба и дядо “. Тя се провежда за трета поредна година под нейния патронаж. Инициативата обичайно набира парични средства и трайни храни за българските пенсионери, които няма да получат великденска надбавка от 40 лева
„ Кампанията продължава с цялостна мощ в навечерието на Великден, ще я приключим може би по този начин както я започнахме с деца, с едно обръщение на децата към баба и дядо, с обич, с положително, с по едно харизано персонално боядисано яйце, с козунак и всичко, което сме събрали за празничната софра ”, сподели Мая Малнолова. Тя регистрира, че до тук събраните средства са над 400 000 лева плюс храни, които още не са отчели. „ Но съгласно мен добротата, която тази акция разсънва у българите, не се мери с пари и с килограми храни, тя се мери с направеното положително ”, сподели публичният бранител.
Банковата сметка, разкрита за задачите на акцията, е в УниКредит Булбанк, с титуляр Български Червен кръст. Набраните средства ще бъдат обърнати във ваучери, всеки на стойност по 20 лв., с които пенсионерите, избрани по описи на Национален осигурителен институт, ще могат да пазарят в 5000 магазина в цялата страна. Възрастните хора към този момент могат да получават своите ваучери с месечната си пенсия в централните пощенски клонове по места. От тази седмица, със съдействието на обществения патронаж по общини, стартира и раздаването на събраните хранителни артикули на обществено слаби и небогати хора. /БГНЕС
Източник: bgnes.com
КОМЕНТАРИ




