Посланик Илашчук: Чорнобилската катастрофа не е била случайност, а е била системно заложена много преди 1986 г.
На сцена " Централни хали " в София се организира полемика на тематика " 40 години от Чорнобилската злополука. Авария или закононарушение на комунистическия режим ". В полемиката участваха посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук, зам.-посланикът Анна Тертична, проф. Момчил Методиев (Нов Български университет), Тодор Тодоров, народен координатор за България, Сдружение " За земята ". Дискусията беше открита от зам.-посланикът на украинското посолство в София Анна Тертична.
Зам.-посланикът на Украйна Анна Тертична Източник: Zonanews
Посланик Олеся Илашчук съобщи, че светът е научил истината за повредата не от Москва, а от Швеция. " Радиоактивността беше засечена на над 1000 км от мястото на повредата. Осем милиона души бяха облъчени в първите дни. По интернационалната канара на нуклеарни събития тази повреда беше класифицирана от най-високото, седмо равнище на заплаха ", сподели украинският дипломат.
Карта, показващо началото на Чорнобилската злополука на 26.04.1986 година Източник: Zonanews
Посланик Илашчук означи, че Чорнобилската злополука не е била случайност, а е била редовно заложена доста преди 1986 година Още първите документи от 1973 година фиксират съществени нарушавания при строителството на централата – неспазване на техническите правила, фалшив бетон, отклонения от софтуерните условия, пропуски в структурата на реакторите. В архивите на Комитет за Държавна сигурност (на СССР) има голям брой документи за постоянни отчети до комунистическото управление за съществуващи проблеми. Евакуацията е била отлагана след 26 април, а манифестацията за 1 май не е отсрочена. Радиоактивният облак доближава до България на 1 май и тукашното комунистическо управление работи като това в Москва. Хиляди хора са изведени на демонстрацията на 1 май.
Дискусия на тематика 40 години от Чорнобилската злополука Източник: Zonanews
Зам.-посланикът Анна Тертична подчертава на думите на дипломат Илашчук, че мълчанието е неистина, а лъжата убива. " За младите генерации през днешния ден е изцяло неясно по какъв начин може да се крие информация, какво е премъчването, какво значи да няма информация. Но преди време беше друго, нямаше цифрови технологии. Имаше комунистическа загадка, от която пострадаха милиони хора по света ", добави тя.
Пред присъстващите беше прожектиран филм за нуклеарната злополука в АЕЦ " Чернобил ". Тази злополука ще остане като най-тежката такава злополука, която вечно промени живота на милиони. Съветските управляващи се пробваха да потулят бедствието и признаха за него едвам два дни по-късно. Общият брой на участниците в ликвидирането на последствията от повредата е достигнал 600 хиляди души. 8 млн. са изложени на радиация в първите дни, 300 000 би трябвало да изоставен жилищата си. Територия с площта на Люксембург е инфектирана, оповестиха създателите на украинския филм.
" След 24 февруари 2022 година Чернобилската АЕЦ беше окупирана от съветските окупатори. И въпреки, че окупаторите бяха прогонени, опасността остава ", прибавиха те.
Анна Тертична акцентира, че е от поколението, което помни тази повреда. " Моето семейство живееше на 70 км от АЕЦ-а. Майка ми работеше в жп транспортите и сутринта на 26 април 1986 година пристигна и ни сподели за повредата. Десет години по-късно, към този момент бях студентка и заварих 10-та годишнина на повредата в Загреб. Там означиха тази повреда по друг метод от начиан в Украйна по това време. Фокусът беше необикновен, участваха откриватели, техни депутати ", спомни си Тертична.
" Сегашното сложно проучване, което са създали български откриватели е доста скъпо. В Нов български университет се състоя конференция, в която чухме и украинските откриватели, включително и харвардският проф. Серхий Плохий ", разяснява Анна Тертична.
Проф. Момчил Методиев Източник: Zonanews
Проф. Момчил Методиев съобщи, че е от едно потомство, което претърпя " Чернобил ". " Започнахме да се интересуваме от тази тематика с проф. Димитър Вацов, тъй като наши съученици започнаха да си отиват прекомерно рано. За цялоот наше потомство, а и за други генерации, Чернобил остава един травматичен спомен, за който нормално хората не обичат да приказват за него. Това е повода да се насочим към тази тематика ", добави той.
" Започнахме да търсим архивни, само че архиви не намирахме. Започнахме да си сътворяваме една такава тайна настройка, че може би има унищожени документи. Но след това благодарение на Галина Захариева, ръководителят на Върховен касационен съд, достигнахме до делото за Чернобил от 1991 година (което се намира в архива на Националната следствена работа, бел. ред.). Това се оказа една златна мина. Там имаше и експертизи, и свидетелства на участниците по това време, и замерванията на радиацията. Бездействието на българските управляващи е систематична неточност. Това е повода заради, която за тези неща би трябвало да се приказва ", акцентира проф. Методиев.
Наскоро излезе книгата на проф. Вацов по тематиката, където целият този архивен материал е оценен.
Проф. Методиев сподели видео, в което се вижда визуализация на публикувания радиоактивен облак. Първи засичат облака в Швеция. Към 29 април облакът стартира да пълзи на юг. На 1 май радиоактивният облак покрива България.
" Има едни доста впечатляващи показания на ръководителя на персоналната защита на Тодор Живков. Той споделя, че някъде в края на април руският дипломат се обажда по телефона на резиденция " Бояна " и желае среща с Тодор Живков. Охранителят споделя, че по това време е невъзможна. Но той е доста настойчив и се среща с Живков. Такива среща Живков ги организира с преводач, тъй като не се оправя с съветския. Но в този случай единствено първоначално участва преводач и по-късно той излиза. Единственото, което схващат и преводачът, и охранителят е, че се приказва за Чернобил ", разкри проф. Момчил Методиев.
" От идващия ден стартира непрекъсната инспекция за радиацията на храните, които се използват от Живков, от неговите доближени и номенклатурата от Централен комитет на Българска комунистическа партия. На другия ден е основан щаб от шефа на Управление безопасност и охрана (Пето управление н. Ръководител на Управление безопасност и охрана (Пето управление н е Илия Кашев, митологизирана фигура, прочут с голямата си непосредственост с Живков. В края на 1986 година, септември, той се самоубива. Но нито една от спекулациите за гибелта му не се свързват с Чернобил, а по-скоро с това, че Живков се готви да го смени ", сподели още професорът от Нов български университет.
Най-впечатляващото е, че по интернационалните данни България е на 8-мо място по радиация, която идва до земята, до организма на хората. Тук има систематичен проблем – това демонстрира, че действието на управляващите има " резултат ". Както сподели госпожа посланичката – мълчанието убива, сподели проф. методиев.
И добави, че първоначално в България не се оповестява нищо. " После има едно доста малко известие във в. " Работническо дело ", 29 април 1986 година, което е ситуирано в долния ляв ъгъл на една голяма страница. На 4 май се появява друго известие, което оповестява още веднъж на комунистически новоезик за повредата. Тогава се опявява един анекдот: Кое е това нещо, което го няма, само че понижава – радиацията ", дпълни проф. Методиев.
" Тогава стартират да се появяват и някакви леки предизвестия към популацията, само че скоро са прекъснати поради идващия туристически сезон и желанието на комунистическия режим да не основава суматоха ".
Посланик Олеся Илашчук съобщи, че светът е научил истината за повредата не от Москва, а от Швеция. " Радиоактивността беше засечена на над 1000 км от мястото на повредата. Осем милиона души бяха облъчени в първите дни. По интернационалната канара на нуклеарни събития тази повреда беше класифицирана от най-високото, седмо равнище на заплаха ", сподели украинският дипломат.
Посланик Илашчук означи, че Чорнобилската злополука не е била случайност, а е била редовно заложена доста преди 1986 година Още първите документи от 1973 година фиксират съществени нарушавания при строителството на централата – неспазване на техническите правила, фалшив бетон, отклонения от софтуерните условия, пропуски в структурата на реакторите. В архивите на Комитет за Държавна сигурност (на СССР) има голям брой документи за постоянни отчети до комунистическото управление за съществуващи проблеми. Евакуацията е била отлагана след 26 април, а манифестацията за 1 май не е отсрочена. Радиоактивният облак доближава до България на 1 май и тукашното комунистическо управление работи като това в Москва. Хиляди хора са изведени на демонстрацията на 1 май.
Зам.-посланикът Анна Тертична подчертава на думите на дипломат Илашчук, че мълчанието е неистина, а лъжата убива. " За младите генерации през днешния ден е изцяло неясно по какъв начин може да се крие информация, какво е премъчването, какво значи да няма информация. Но преди време беше друго, нямаше цифрови технологии. Имаше комунистическа загадка, от която пострадаха милиони хора по света ", добави тя.
Пред присъстващите беше прожектиран филм за нуклеарната злополука в АЕЦ " Чернобил ". Тази злополука ще остане като най-тежката такава злополука, която вечно промени живота на милиони. Съветските управляващи се пробваха да потулят бедствието и признаха за него едвам два дни по-късно. Общият брой на участниците в ликвидирането на последствията от повредата е достигнал 600 хиляди души. 8 млн. са изложени на радиация в първите дни, 300 000 би трябвало да изоставен жилищата си. Територия с площта на Люксембург е инфектирана, оповестиха създателите на украинския филм.
" След 24 февруари 2022 година Чернобилската АЕЦ беше окупирана от съветските окупатори. И въпреки, че окупаторите бяха прогонени, опасността остава ", прибавиха те.
Анна Тертична акцентира, че е от поколението, което помни тази повреда. " Моето семейство живееше на 70 км от АЕЦ-а. Майка ми работеше в жп транспортите и сутринта на 26 април 1986 година пристигна и ни сподели за повредата. Десет години по-късно, към този момент бях студентка и заварих 10-та годишнина на повредата в Загреб. Там означиха тази повреда по друг метод от начиан в Украйна по това време. Фокусът беше необикновен, участваха откриватели, техни депутати ", спомни си Тертична.
" Сегашното сложно проучване, което са създали български откриватели е доста скъпо. В Нов български университет се състоя конференция, в която чухме и украинските откриватели, включително и харвардският проф. Серхий Плохий ", разяснява Анна Тертична.
Проф. Момчил Методиев съобщи, че е от едно потомство, което претърпя " Чернобил ". " Започнахме да се интересуваме от тази тематика с проф. Димитър Вацов, тъй като наши съученици започнаха да си отиват прекомерно рано. За цялоот наше потомство, а и за други генерации, Чернобил остава един травматичен спомен, за който нормално хората не обичат да приказват за него. Това е повода да се насочим към тази тематика ", добави той.
" Започнахме да търсим архивни, само че архиви не намирахме. Започнахме да си сътворяваме една такава тайна настройка, че може би има унищожени документи. Но след това благодарение на Галина Захариева, ръководителят на Върховен касационен съд, достигнахме до делото за Чернобил от 1991 година (което се намира в архива на Националната следствена работа, бел. ред.). Това се оказа една златна мина. Там имаше и експертизи, и свидетелства на участниците по това време, и замерванията на радиацията. Бездействието на българските управляващи е систематична неточност. Това е повода заради, която за тези неща би трябвало да се приказва ", акцентира проф. Методиев.
Наскоро излезе книгата на проф. Вацов по тематиката, където целият този архивен материал е оценен.
Проф. Методиев сподели видео, в което се вижда визуализация на публикувания радиоактивен облак. Първи засичат облака в Швеция. Към 29 април облакът стартира да пълзи на юг. На 1 май радиоактивният облак покрива България.
" Има едни доста впечатляващи показания на ръководителя на персоналната защита на Тодор Живков. Той споделя, че някъде в края на април руският дипломат се обажда по телефона на резиденция " Бояна " и желае среща с Тодор Живков. Охранителят споделя, че по това време е невъзможна. Но той е доста настойчив и се среща с Живков. Такива среща Живков ги организира с преводач, тъй като не се оправя с съветския. Но в този случай единствено първоначално участва преводач и по-късно той излиза. Единственото, което схващат и преводачът, и охранителят е, че се приказва за Чернобил ", разкри проф. Момчил Методиев.
" От идващия ден стартира непрекъсната инспекция за радиацията на храните, които се използват от Живков, от неговите доближени и номенклатурата от Централен комитет на Българска комунистическа партия. На другия ден е основан щаб от шефа на Управление безопасност и охрана (Пето управление н. Ръководител на Управление безопасност и охрана (Пето управление н е Илия Кашев, митологизирана фигура, прочут с голямата си непосредственост с Живков. В края на 1986 година, септември, той се самоубива. Но нито една от спекулациите за гибелта му не се свързват с Чернобил, а по-скоро с това, че Живков се готви да го смени ", сподели още професорът от Нов български университет.
Най-впечатляващото е, че по интернационалните данни България е на 8-мо място по радиация, която идва до земята, до организма на хората. Тук има систематичен проблем – това демонстрира, че действието на управляващите има " резултат ". Както сподели госпожа посланичката – мълчанието убива, сподели проф. методиев.
И добави, че първоначално в България не се оповестява нищо. " После има едно доста малко известие във в. " Работническо дело ", 29 април 1986 година, което е ситуирано в долния ляв ъгъл на една голяма страница. На 4 май се появява друго известие, което оповестява още веднъж на комунистически новоезик за повредата. Тогава се опявява един анекдот: Кое е това нещо, което го няма, само че понижава – радиацията ", дпълни проф. Методиев.
" Тогава стартират да се появяват и някакви леки предизвестия към популацията, само че скоро са прекъснати поради идващия туристически сезон и желанието на комунистическия режим да не основава суматоха ".
Източник: zonanews.bg
КОМЕНТАРИ




