На снимката: лидерът на ШНП Никола СтърджънЗа всички, обявяването на

...
На снимката: лидерът на ШНП Никола СтърджънЗа всички, обявяването на
Коментари Харесай

Без да се притеснява от бъдещето, шотландският премиер Никола Стърджън напуска, но при собствени условия

На фотографията: водачът на ШНП Никола Стърджън
За всички, оповестяването на оставката на първия министър на Шотландия Никола Стърджън пристигна като потрес. Но тя е жена, която обича да написа личната си история.

В продължение на месеци Стърджън бе измъчвана от решения, които не е взела сама. От решението на Върховния съд, че тя не може да организира втори референдум за самостоятелност на Шотландия без утвърждението на държавното управление на Обединеното кралство, до вътрешните трудности към Националната здравна система, проблемите с образованието и превозът, който стана все по-неблагоприятен.

И по този начин, в една мрачна заран, тя овладя контрола върху личната си история с внимателно взривена политическа бомба. Стърджън оставя партията си без очевиден правоприемник и доста нерешени провокации. Тя акцентира също, че на 52-годишна възраст има доста дълъг път пред себе си.

Суперлативите към нея заваляха както от поддръжници, по този начин и от съперници, описвайки първата жена първи министър на Шотландия, като „ страхотна “, „ несравнима “, „ неуморна “. Тя съумя да изведе партията си до политическо владичество, траяло съвсем десетилетие

Речта, в която разгласи оставката си беше похвалена за своята почтеност и примирение. Особено в контрастност с неотдавнашните оставки на министър-председателите на Обединеното кралство. Тези, които са осведомени с чувствителността на Стърджън, бяха наясно и с паралелите с някогашния министър председател на Нова Зеландия Джасинда Ардърн, към която Стърджън изпитва мощни благосклонности.

Това, че Стърджън е подготвена да напусне ролята, която заемаше, откогато безпроблемно размени Алекс Салмънд през 2014 година, не е загадка. В продължение на 18 месеца тя правеше постоянни подмятания за бъдещето си след Холируд. Тя сподели пред Vogue през октомври 2021 година, че тя и нейният брачен партньор са обмисляли да станат приемно семейство. А пред Guardian, през август 2022 година сподели, че чака с неспокойствие „ да не се усеща по този начин, като че ли е на обществено ревю от самото начало “.

Всичко това изглеждаше смущаващо за политик, който също твърдеше, че е подготвен за борбата за втори референдум и законопроекта за равенството сред половете.
Съобщението за оставката ѝ беше изненада
Въпреки че Стърджън е поредно твърда в отбраната на нейните промени, близки до нея признават какъв брой сложни са били последните няколко седмици на безмилостни и все по-лични рецензии към нея, осъждащи надълбоко феминистките ѝ убеждения.

Безпогрешната дарба на Стърджън да „ приказва човешки “ я докара до публика  оттатък Шотландия, изключително по време на ежедневните й брифинги за Covid – 19. Тя остава един от дребното политици в Обединеното кралство, разпознаваеми единствено с първото си име – нещо, с което не се употребява от никой от евентуалните й наследници.

Въпреки че равнището на боготворене към Никола Стърджън се е успокоило след връхната точка на „ Николоманията “ по време на предизборната акция през 2015 година тя постоянно е обкръжена от обожаващи я и от време на време разплакани фенове, изискващи селфита. Стърджън към момента остава известна и доверена фигура измежду шотландците.

В речта си тя горещо благодари на „ моето семейство SNP “, партията, към която се причислява още като 16-годишна през 80-те години на ХХ век. Това става във време, когато поддръжката за независимост  на Шотландия е маргинална, а участието не служеше за създаване на кариера в политиката.
Лично ентусиазъм за младите политици
Стилът на Стърджън постоянно е подложен на критика за това, че поддържа сплотена група към себе си – за разлика от непокорния двор на предходник й Салмънд. Има постоянни недоволства, както от холирудските, по този начин и от уестминстърските групи, че тя не съумява да се ангажира с реда на партията.

Това частично може да се изясни с личността ѝ. Тя разказва себе си като естествено сдържана и срамежлива, само че приказва за надълбоко персонални прекарвания – от импровизиран аборт до менопауза. Тя споделя, че се усеща задължена като първата жена в офиса да „ реалокира малко циферблата ”.

Междувременно по-млади дами политици я поздравяват и я смятат за персонално ентусиазъм. Социалните медии са изпъстрени със заявки на млади дами, че не биха помислили да влязат в публичния живот без нейния образец.

Тези, които познават добре Стърджън, акцентират нейните мнения по отношение на поляризацията на шотландската политика. Те хвалят нейната прозорливост в разпознаването на точката, трансформирала се в преграда за смяната.

Докато въпросът за шотландската самостоятелност остава в задънена улица, Стърджън съобщи, че решението й да се отдръпна се крие в това, което тя счита за вярно „ за страната, за моята партия и за идеята за самостоятелност, на която съм посветила живота си “.

„ Когато и да спра да бъда първи министър “, сподели Никола Стърджън пред „ Гардиън “ през август 2022 година, „ ще бъда относително млада. Това не е доста правилно за мен, само че животът след политиката не ме тормози “.

Текстът е оповестен в „ Гардиън “, преводът е на ДЕБАТИ.БГ.
Източник: debati.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР