На пръв поглед сътрудничеството между Пекин и Москва процъфтява. Под

...
На пръв поглед сътрудничеството между Пекин и Москва процъфтява. Под
Коментари Харесай

Хакерски атаки и петролни сделки. Как войната влияе на китайско-руските отношения

На пръв взор съдействието сред Пекин и Москва процъфтява. Под повърхността обаче се появяват пукнатини - от ден на ден китайски анализатори насочат рецензии към Москва, а китайски хакери се пробват да се доберат до съветски военни секрети. Един разбор на Рийд Стандиш.

Датата е 23 март. В Брюксел генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг насочва предизвестие към Пекин да не оказва помощ на Русия във войната ѝ против Украйна.

В същото време в електронните пощи на откриватели от няколко военнонаучни института в Русия попадат имейли, за които се допуска, че са изпратени от китайски хакери.

Според на израелско-американската компания Check Point Research, занимаваща се с киберсигурност, имейлите са били част от комплицирана шпионска интервенция, провеждана от Китай против Русия. Те са съдържали специфичен програмен продукт, кадърен да пробие съветските системи и да доближи до сензитивна информация.

Взети дружно, двете събития - предизвестието на Столтенберг и хакерската офанзива - са образец за все по-сложните връзки сред Китай и Русия. Oт една страна двете страни се сближават поради общия зложелател в лицето на Съединени американски щати, само че от друга политическото им другарство е подложено на тестване поради следствията от съветската инвазия в Украйна.
Прикрити рецензии

Сега, когато Западът зае "диктаторска позиция " [срещу Русия], нашите стопански връзки с Китай ще се разрастват все по-бързоСергей Лавров

"Идеята за така наречен "съживяване " на Русия при ръководството на Путин се основава на една неверна хипотеза ", сподели Гао Юшен , дипломат на Китай в Украйна от 2005 до 2007 година

"Упадъкът на Русия е явен във всички области. Той оказа мощно негативно влияние върху съветската войска и нейните бойни качества ", сподели той.

Думите му бяха отправени по време на семинар в Пекин през април и по-късно бяха оповестени от Phoenix News Media - отчасти държавна китайска телевизионна мрежа.

"Икономическата и финансова мощ на съветската войска, която не е съизмерима със статута ѝ на така наречен "военна суперсила ", не може да поддържа високотехнологична война. Поражението на съветската войска, провокирано от бедността, беше явно ", е представен да споделя Гао.

Статията, включваща неговите цитати, беше свалена единствено няколко часа откакто беше оповестена. Публично изразената рецензия на Гао обаче не е изключение - той е единствено образец за възходящия брой китайски анализатори и някогашни държавни чиновници, които показват песимизъм както във връзка с съветските претекстове за нашествието, по този начин и за бъдещето ѝ като сътрудник поради военните ѝ неуспехи в Украйна.

 По китайска телевизия текат вести за съветската инвазия в Украйна. Снимката е от търговски център в Хангжу в източен Китай, 25 февруари 2022 година

 Китайски танкове към 250 километра югоизточно от съветския град Чита по време на военните учения

Китай и Русия остават дружно в желанието да се опълчват на въздействието на Съединени американски щати по света, само че от ден на ден се разграничават в способността си да го вършат

Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР