На прага на зимата ракетните арсенали на Москва отново са

...
На прага на зимата ракетните арсенали на Москва отново са
Коментари Харесай

Русия няма да даде на Украйна и глътка въздух: Страната трябва да потъне в студ и мрак

На прага на зимата ракетните арсенали на Москва още веднъж са цялостни. Украйна също има по-добра противовъздушна защита тази година, само че остава неразбираемо дали тя ще бъде задоволителна за отбрана на енергийната й инфраструктура през втората зима на войната, означават в редакцията на немския вестник Der Tagesspiegel .

Без отопление, без водоснабдяване, без интернет и без електричество - доскоро по-малко от година това бе действителността за милиони украинци. Електроцентралите от Киев на север до Днепър в Централна Украйна и Одеса на юг бяха подложени на непрекъснати офанзиви от съветски ракети и дронове,.

Според украински оценки съвсем 40% от енергийната инфраструктура е била унищожена предходната зима. 22 от 36-те електроцентрали в страната са спрени. Ще минат години, преди да бъдат изцяло възобновени.

Страховете от повтаряне на офанзивите са огромни и основателни: украинските разследващи служби допускат, че Русия е разширила своя ракетен боеприпас и може да употребява същия брой ракети, както предходната година. Тогава бяха изстреляни към 900 ракети. Освен това Москва към момента разполага и с огромен брой евтини дронове от Иран и в този момент ги сглобява сама.

Ако тази зима ракети и дронове бъдат ориентирани против украински подстанции, топлоцентрали и трансформаторни подстанции, потапяйки елементи от страната в мрак, подозрително е, че Украйна ще може да им се опълчи със сегашната си противовъздушна защита. " Подготвяме се за най-лошата зима в историята “, призна неотдавна първият посланик на Киев Дмитро Кулеба.

Притесненията се показват и отвън страната. Марсел Берни, стратегически специалист във Военната академия в Цюрих, също чака сурова зима за украинците. Според него Русия не желае да дава на Украйна никаква пролонгация. Украйна би трябвало да потъне в мраз и мрак. " Изчислението на Кремъл продължава да бъде да деморализира цивилното население и да употребява неговата накърнимост “, разяснява той пред Der Tagesspiegel.

Володимир Зеленски неотдавна се обърна към своите сънародници с внимателно оптимистичен звук. Въпреки че ги предизвести за засилени съветски въздушни удари, той също ги увери в отбрана. По думите му дружно с редица западни страни се работи всекидневно за възстановяване на противовъздушната защита на Украйна. Според Зеленски тази година с помощта на военната помощ на Запада противовъздушната защита на страната е в доста по-добро положение.

Швейцарският специалист Берни също следи този напредък. Той отбелязва наклонността на занемаряване на руските системи в интерес на западните. Например, Украйна получи такива системи за противовъздушна защита като италианската Spada, немските Iris-T и Gepard, норвежко-американската NASAMS, американските Patriot, MIM-23 HAWK, RIM-7 Sea Sparrow и M1097 Avenger, европейската Aster, както и съветски системи като С-300 и 2К12 " Куб ". Освен това има радари за разкриване на дронове и, несъмнено, обезпечени доставки на муниции за тези системи.

Украинските системи за Противовъздушна отбрана пазят инфраструктурата и човешкия живот, изяснява Бърни. " Тези системи обаче не могат да покрият цялата територия на страната и би трябвало да се употребяват спестовно и деликатно от Украйна. Въпреки това те оказват помощ за по-ефективната отбрана на значими украински сухопътни позиции и градове “, споделя специалистът.

С оглед обстановката на фронта, сега може да се направи малко. През последните седмици доста се приказва за " безизходицата “ и " замразения спор “. " Преди началото на контранастъплението Украйна имаше остра потребност от мобилни пунктове и системи за противовъздушна защита с дребен обхват за отбрана на настъпващите сухопътни сили от съветски въздушни удари. Този дефицит е една от аргументите лятната атака на украинските войски да е в застой, споделя швейцарският специалист. Сега украинската войска се нуждае главно от статични системи за Противовъздушна отбрана, както и от муниции.

Все още няма съществени офанзиви против енергийната инфраструктура. Миналия октомври руснаците са нанесли към 60 удара, само че тази есен сходни произшествия са по-редки. Дали управлението в Кремъл обаче не чака по-студените дни, когато потреблението на електрическа енергия ще доближи пик?

" Сега има от ден на ден признаци, че Русия съзнателно пести от ракети, крилати ракети и дронове, с цел да може да нанася целенасочени удари през зимата и да надвие украинската противовъздушна защита “, отбелязва Берни.

Заместник-началникът на Службата за военно разузнаване на Украйна Вадим Скибицки знае, че Русия разполага с ракетни запаси. Според него предишния месец Русия е произвела 115 високоточни ракети с обхват на полета над 350 км. Те включват 40 крилати ракети Х-101 и 30 балистични ракети " Искандер-М “. Според оценки на военното разузнаване Руската федерация разполага общо с към 870 високоточни ракети на оперативно-стратегическо и стратегическо равнище.

Скибицки изясни, че през последната година тези индикатори са останали на практика непроменени. Това допуска, че Русия е съумяла да сътвори произвеждане на ракети и да го поддържа на равнище, задоволително за струпване на запас.

Британският историк и боен специалист Филипс О`Брайън от университета Сейнт Андрюс в Шотландия въобще не счита тези числа за доказателство за триумф на руснаците. Точно противоположното - това е просто знак за битка, в случай че производството не се оправя с потреблението. Обикновено производството на военни материали би трябвало да се усили доста 20 месеца след началото на спора, твърди той.

" Така че, в случай че Русия не може да попълни своите ресурси, това значи, че акцията, която може да организира тази година, няма да бъде по-заплашителна от предходната година “, изяснява О`Брайън. Той обаче не вижда причина да седи със скръстени ръце: в случай че Москва има постоянни доставки на ракети, това значи, че има и доста евтини дронове-камикадзета, счита английският историк.

Русия съумя да удари стотици цели в Украйна благодарение на тези устройства, които кръжат над авансово програмирана цел и по-късно се спускат към нея. Безпилотни летателни апарати с ирански съставни елементи се сглобяват на стотици километри от Москва в монтажен цех в град Елабуга, написа Der Tagesspiegel. Мащабното произвеждане на дронове там обаче се възнамерява да стартира не по-късно от 2024 година, а локалната компания желае освен да схване иранския индустриален развой, само че и да го усъвършенства, а оттова - и опциите на дрона.

Голямата цел е до лятото на 2025 година да се основат към 6 000 безпилотни летателни апарата камикадзе, в това число с цел да се компенсира дефицита на безпилотни летателни апарати на предните линии на съветската войска. Засега това не е предотвратено в огромен мащаб, отбелязва немският вестник. Според американски мозъчен концерн компанията към момента не е потърпевша от западните наказания.

Не е ясно какъв брой дронове Русия към този момент е подготвила за тази зима. Военният специалист Филипс О`Брайън счита, че това - в допълнение към запасите от ракети - ще разшири опциите за друг вид офанзива. Дроновете камикадзе са ефикасни и евтини и даже като примамки имат огромна стойност. Така че зимната акция може да зависи от броя и разгръщането на иранските оръжия, заключава Der Tagesspiegel.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР