На места спира единствената връзка с хората, които не ползват

...
На места спира единствената връзка с хората, които не ползват
Коментари Харесай

Недоволство и протестни подписки: БДЖ закрива линии в Северна България

На места стопира единствената връзка с хората, които не употребяват коли и рейсове

С масово недоволство и протестни подписки хората от Северна България се опълчват на новото разписание на влаковете и предвижданото от БДЖ Пътнически транспорти закриване на линии. Към настояванията на пасажерите се причисляват общините и регионалните управи. От БДЖ Пътнически транспорти дават обещание да размислят за някои от влаковете, но не е несъмнено. Новото разписание влиза в действие от 15 декември, предава БНР.

За публичното разискване на новото разписание на влаковете за 2025 година с представителите на общините, регионалните управи и железничарите ръководството на железниците закъсня с един час, тъй като пътува с трен от София до Горна Оряховица.

В региона на гара Роман аварирал локомотивът и на първите железничари в страната, от които зависи какво ще е разписанието на влаковете от 15 декември, се наложило с редовите пасажери да чакат в нищото.

Да видите по какъв начин и с какво пътуваме, разясниха чакащите железничари 60-минутното забавяне на бързия трен София-Варна, а Даниел Илиев, ръководител на отдел " Организация на транспортите и график за придвижване на влаковете " в БДЖ Пътнически транспорти, съобщи:  " За страдание, техниката ни изневери. Не сме водили статистика тъкмо какъв брой влака отпадат сумарно. Намалили сме влаковете, където са най-слаби пътникопотоците ".

Трябва да има оптимизация и спрени влакове, тъй като следващата година няма да има нито един трен, обясняваха на висок звук представителите на мениджмънта на железниците пред недоволните представители на общините и регионалните управи в Северна България. 

Единственият трен сред Добрич и Кардам от 15 декември се планува да спре. Това унищожава община Генерал Тошево, през която минава този трен, а общината отваря и затваря железопътната спирка, ние я поддържаме и чистим, ядоса се кметът на пограничната община Валентин Димитров и уточни, че до министърката на превоза и до управлението на железниците е изпратил протестна подписка с 1498 подкрепящи, които упорстват влакът да остане.

" БДЖ се употребява от по-бедни хора, студенти, пенсионери и особено през зимата влакът се оказва единственото транспортно средства, което може да се движи в общината. Сега има един трен. Отпадането му не е добре за никой, има и пътуващи хора, може да са малко, само че който няма различен превоз ", коментира заместник-областният шеф на Добрич Живко Желязков.

Влакове стопират и в Силистренско, недоволства заместник-областният шеф Юксел Исмаил: " Изразяваме противоречие с плануваното прекъсване на два от влаковете. Досега бяха четири влака, плануват да останат единствено два. Няма да стигат до Силистра, а въпреки всичко БДЖ прави и обществени услуги ". Поели сме ангажимент за минимално обслужване, само че това не значи трен на всеки час, съобщи Даниел Илиев от БДЖ, пояснявайки, че са комерсиално сдружение, което не може да пуска трен с 200 места за двама-трима пътуващи и не това била обществената функционалност на железниците.

От регионалната администрация в Русе бяха съществено обезпокоени, че от 15 декември стопира да се движи експресът " Синия Дунав ", който беше директният трен от Русе до София и пасажерите още веднъж ще се прекачват и чакат на гарата в Горна Оряховица.  " 70-80 индивида пътуват дневно с този трен ", уточни заместник-областният шеф Георги Георгиев. " Това не е правилно, пасажерите са по 7-8 ", отговори Даниел Илиев от БДЖ: " Русе-София към момента се следят пътникопотоците, само че няма смяна, такава, каквато бяха декларирали ". След преструктурирането в железниците се наложи много от работещите в системата да пътуват десетки и стотници километри до други обитаеми места, където са преместени да работят.

Свършваме работа и чакаме по един час за трен, с който да се приберем, става още по-голямо безумство с обединяването на влакове от Русе и от Варна в Горна Оряховица с 50 минути престой, с цел да се потегли към София. Кой ще пътува с този трен, гневни бяха железничарите, пристигнали на срещата.

Закриват се два влака от Троян до Ловеч и обратно, нося протестна подсписъка с 200 недоволни, посочи Борис Бояджиев от община Троян. Туристическа Трявна няма различен превоз, с изключение на железопътния, и 14 часа сме оставени без връзка с Южна България, тъй като последният трен от Стара Загора идва в Трявна в 19,25 часа, посочи заместник-кметицата Жасмина Лазарова.

" Искаме да има по-късен трен, който в гара Трявна да идва към 21,30 часа. Трявна е туристическа дестинация, до която доста хора пътуват през летните месеци. Искаме по-късен трен ".

Желанието на община Трявна няма да се удовлетвори. Не е ясно ще има ли решение и за настояването на община Павликени, показано от заместник-кмета Албена Петрова:  " Отпада пътническият трен, който потегля от Горна Оряховица в 6:30 часа. Категорично не сме съгласни, защото той се употребява от служащи рано заран и нямат опция за пътешестване ".

Кои влакове ще бъдат избавени и кои спрени ще стане ясно с новото разписание от 15 декември, но има ли гаранция, че през зимата вътре в българските влаковете няма да има преспи от сняг, а през лятото хора няма да колабират от жегата, която във вагоните е по-голяма от тази на открито?  " Надявам се. Всички поставяме старания да предложим по-качествена услуга с нов преносим състав, с нови локомотиви. Цялото сдружение поставя старания това да бъде избегнато ", уточни Даниел Илиев, началник на отдел " Организация на транспортите " в БДЖ Пътнически транспорти.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР