На мащабни протести се готвят да излязат артистите в цялата

...
На мащабни протести се готвят да излязат артистите в цялата
Коментари Харесай

Мащабни протести готвят артистите в началото на есента

На огромни митинги се готвят да излязат артистите в цялата страна при започване на есента. Причината - намаляването на бюджета за просвета и настояванията за по-високи заплати. Новината заяви Христо Мутафчиев, ръководител на Съюза на артистите в България.

По думите му посредством актуализацията на бюджета с един милион и 400 хиляди лв. по-малко ще са парите за бранш просвета. За намаляването на парите за бранш " просвета " заприказва и тази заран Мика Зайкова от " ИТН ". Тя уточни още, че средствата за спорт в плана за актуализацията на бюджета също липсват.

" Може ли да игнорираш спорта изобщо, от културата да вземеш парици, а да сложиш едни близо 350 млн. лева за дейно ръководство на страната и повишение на трудовите хонорари на тези, които дейно ни ръководят? " - попита Зайкова тази заран. Артистите ще упорстват за стартова заплата от най-малко 1500 лв. и повече пари за просвета.

" Идеята ни е представленията в цялата страна да стартират с половин час забавяне, като преди начало на зрелище колегите-актьори, подготвени за спектакъла, излизат и се смесват с публиката пред централния вход на театъра, където ще бъдат канени медии и цялата общност на града, в който работят, с цел да може сътрудниците да опишат за какво стачкуват, какви са техните условия, с цел да може в действителност да стигне до ушите на хората, които имат опцията да вземат някакви решения ", уточни Христо Мутафчиев.

Пред артистът Филип Аврамов също съобщи, че ще има митинги и прикани всички свои сътрудници да се включат в изработването на декларация.
Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР