Продължава евакуацията на пътниците от Hondius
На Канарските острови продължава интервенцията по извеждането и репатрирането на пасажерите от кораба, обиден от огнище на хантавирус.
Очаква се последните два полета да бъдат осъществени в следобедните часове.
Единият от двата полета - от Австралия, ще вземе шестима от пасажерите, а другият - от Нидерландия, ще изтегля 18 души. И на двата самолета ще бъдат качени пасажери и от други страни, които не са организирали лични евакуационни полети.
Четиринадесетте испанци, които бяха настанени във военна болница в Мадрид, към този момент са прегледани и ще останат под карантина до 17 юни.
Междувременно френският министър на опазването на здравето Стефани Рист удостовери, че един от френските жители, изведени от кораба, е дал позитивен тест за вируса. Става дума за жена, показала признаци. Състоянието ѝ се е влошило през нощта, съобщи Рист и добави, че сега тя е в болница, профилирана в инфекциозни заболявания.
Съединените щати също оповестиха за един позитивен случай и различен със признаци. По данни на Световната здравна организация осем души на борда са се разболели, а трима от тях са умряли.
След извеждането на последните пасажери екипажът ще върне кораба " Хондуис " в Нидерландия.
Хронология на евакуацията
В неделя бяха планувани полети и за жители на Турция, Ирландия и Съединени американски щати. Испанският министър на опазването на здравето Моника Гарсия съобщи, че интервенцията " протича обикновено " и акцентира, че всички останали на борда на кораба са без признаци.
MV Hondius пусна котва в пристанището на Гранадила преди изгрев слънце в неделя – месец след първия смъртен случай на борда. Корабът остана в намерено море под защитата на военна полиция, до момента в който медицински екипи се качиха на борда за щателни прегледи.
От отдалеченост се виждаше по какъв начин пасажерите, носещи бели медицински маски, се разхождат по палубите в очакване на своя ред. При качването си на сушата те бяха посрещани от екипи в защитни костюми, а по пътя към летището някои от английските туристи махаха към медиите с вдигнати палци.
Дълга изолираност и непоколебим надзор
Завръщането вкъщи обаче не значи независимост. Световната здравна организация (СЗО) предложи 42-дневен карантинен интервал – изтощителна вероятност, поради обстоятелството, че инкубационният интервал на вируса може да доближи до девет седмици. Британските пасажери да вземем за пример ще прекарат 72 часа в изолационен център, след което медици ще преценяват дали изискванията в домовете им разрешават дотъкмяване на карантината там.
В Тенерифе болница " Канделария " остава в цялостна подготвеност. " Абсолютно готови сме ", съобщи доктор Мар Мартин, шеф на интензивното поделение. " Никога не сме се сблъсквали с хантавирус, само че това е зараза с затруднения, сходни на тези, с които се оправяме всеки ден. "
Очаква се последните два полета да бъдат осъществени в следобедните часове.
Единият от двата полета - от Австралия, ще вземе шестима от пасажерите, а другият - от Нидерландия, ще изтегля 18 души. И на двата самолета ще бъдат качени пасажери и от други страни, които не са организирали лични евакуационни полети.
Четиринадесетте испанци, които бяха настанени във военна болница в Мадрид, към този момент са прегледани и ще останат под карантина до 17 юни.
Междувременно френският министър на опазването на здравето Стефани Рист удостовери, че един от френските жители, изведени от кораба, е дал позитивен тест за вируса. Става дума за жена, показала признаци. Състоянието ѝ се е влошило през нощта, съобщи Рист и добави, че сега тя е в болница, профилирана в инфекциозни заболявания.
Съединените щати също оповестиха за един позитивен случай и различен със признаци. По данни на Световната здравна организация осем души на борда са се разболели, а трима от тях са умряли.
След извеждането на последните пасажери екипажът ще върне кораба " Хондуис " в Нидерландия.
Хронология на евакуацията
В неделя бяха планувани полети и за жители на Турция, Ирландия и Съединени американски щати. Испанският министър на опазването на здравето Моника Гарсия съобщи, че интервенцията " протича обикновено " и акцентира, че всички останали на борда на кораба са без признаци.
MV Hondius пусна котва в пристанището на Гранадила преди изгрев слънце в неделя – месец след първия смъртен случай на борда. Корабът остана в намерено море под защитата на военна полиция, до момента в който медицински екипи се качиха на борда за щателни прегледи.
От отдалеченост се виждаше по какъв начин пасажерите, носещи бели медицински маски, се разхождат по палубите в очакване на своя ред. При качването си на сушата те бяха посрещани от екипи в защитни костюми, а по пътя към летището някои от английските туристи махаха към медиите с вдигнати палци.
Дълга изолираност и непоколебим надзор
Завръщането вкъщи обаче не значи независимост. Световната здравна организация (СЗО) предложи 42-дневен карантинен интервал – изтощителна вероятност, поради обстоятелството, че инкубационният интервал на вируса може да доближи до девет седмици. Британските пасажери да вземем за пример ще прекарат 72 часа в изолационен център, след което медици ще преценяват дали изискванията в домовете им разрешават дотъкмяване на карантината там.
В Тенерифе болница " Канделария " остава в цялостна подготвеност. " Абсолютно готови сме ", съобщи доктор Мар Мартин, шеф на интензивното поделение. " Никога не сме се сблъсквали с хантавирус, само че това е зараза с затруднения, сходни на тези, с които се оправяме всеки ден. "
Източник: inews.bg
КОМЕНТАРИ




