На фона на най-горещото лято от години в Северното полукълбо

...
На фона на най-горещото лято от години в Северното полукълбо
Коментари Харесай

И науката постави температурни рекорди през 2021 г.

На фона на най-горещото лято от години в Северното полукълбо и рекордно студената зима в Антарктида, учени тази година реализираха изумителни температурни върхове, регистрирани в лаборатория или с разбори на сателитни данни. Физици от университета в Бремен доближиха най-студената температура - покрай безспорната нула, а откриватели от университета в Хюстън съумяха да задържат водни капки в течна форма при -44 градуса по Целзий. Учени от Оксфордския университет оповестиха най-ниската температура, записана в буреносен облак, а разбор на сателитни данни на НАСА дефинира най-горещото място на Земята.

Учените от университета в Бремен са постигнали температурата от

38 трилионни от градуса над безспорната нула ,

която е -273,15 градуса Целзий, като са пуснали намагнетизиран газ от рубидиеви атоми по кула от 120 м, до момента в който са изследвали вълновите им свойства. Така са образували „ едно от най-студените места във Вселената “ за няколко секунди.

При безспорна нула атомите нямат сила и не се движат. Според екипа достижението може да има огромно значение за разбирането на квантовата механика, тъй като колкото по-ниска е температурата, толкоз по-особено е държанието на материята.

Учените се надяват в бъдещи опити да забавят още повече частиците и това да продължи най-малко 17 секунди, с цел да имат опция за по-детайлно проучване. Резултатите от опита са оповестени в сп. „ Физикъл ривю летърс “.

Учени от Хюстън съумяха да задържат

водни капчици в течна форма при -44 градуса по Целзий .

Капчиците са били с диаметър единствено към два нанометра. За да останат течни при толкоз ниска температура, те са били в контакт с меки повърхности, като гел и липиди.

Постижението, разказано в сп. „ Нейчър къмюникейшънс “, усъвършенства разбирането на разнообразни естествени феномени – от микрофизиката на облаците до измененията в климата и насочва към рационализиране на противозаледяваща се биомиметика и необятен набор от технологии. Замръзването на дребните водни капки играе роля за оцеляването на животните. Замръзнала капка вода в жива клетка провокира разкъсването ѝ и гибел.

Разбирането на изискванията за формиране на лед може също да подкрепи проучванията на планетите и оценяването на изискванията за живот на непознати светове.

Тази година учени от Англия и Съединени американски щати оповестиха, че тежък буреносен облак, образувал се над Тихия океан през 2018 година, е достигнал най-ниската записана температура от

-111 градуса по Целзий . Резултатите от разбора са оповестени в сп. „ Джиофизикъл рисърч летърс “.

Гръмотевичните стихии и тропическите циклони, които са кръгови и с ниско налягане, могат да се повдигнат доста високо – до 18 км над повърхността. Там въздухът е доста по-студен, обясниха от английския Национален център за наблюдения на Земята. Описаният температурен връх е с към 30 градуса по Целзий по-нисък в горната част на облака от типичните стойности за тропика.

Бурята е бушувала на 400 км южно от Науру в Югозападния Тихи океан на 29 декември 2018 година Тя е проследена от американски орбитиращ сателит NOAA-20, чийто инфрачервен датчик е записал и най-ниската температура.
Бурите нормално се оформят като наковалня, достигайки горната част на тропосферата. Ако са доста мощни обаче, проникват и в идващия пласт – стратосферата, където е доста студено. В такива случаи се охлаждат с по 7 градуса по Целзий на километър в стратосферата.

Друго проучване за най-екстремните повърхностни температури на Земята, оповестено в „ Бюлетин на американското метеорологическо сдружение “, сподели, че

най-горещите региони са пустинята Лут в Иран и северноамериканската пустиня Сонора .

Според сателитни данни на НАСА от последните две десетилетия повърхността в тези два региона от време на време се загрява до 80,8 градуса по Целзий. Пустинята Лут (Даще Лут) заема първото място по жега на повърхността. От 2002 година до 2019 г. температурата там постоянно е била изпепеляваща, евентуално тъй като е сред планински вериги, които стопират въздуха над дюните, изключително в частите, покрити с черна вулканична канара.

Температурата в пустинята Сонора на границата сред Съединени американски щати и Мексико може да доближи също такива рискови стойности, само че не толкоз постоянно, колкото в пустинята Лут.

Долината на гибелта в Калифорния се смяташе за най-горещото място на Земята с рекордната температура от 56,7 градуса Целзий, само че това е единствено топлината на въздуха.

Изследваното е открило и най-студеното място на Земята – Антарктида с връх от -110,9 градуса по Целзий – с 20 градуса по-нисък от предходните калкулации.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР