Дефицитът на чипове стяга примката около индустрията
На фона на световния дефицит на полупроводници, чипмейкърите регистрират рекордни доходи
(снимка: CC0 Public Domain)
Недостигът на чипове в световен мащаб все по-силно стяга примката към врата на доста промишлености, с изключение на на ИТ бизнеса. Изгледите обстановката да се усъвършенства непрекъснато се отместват напред във времето, като прогнозите в този момент са, че дефицитът вероятно може да се облекчи чак към края на 2023 или напряко през 2024 година Това, както може да се чака, носи положителни резултати за чипмейкърите, които означават рекордни финансови резултати, само че има и проблем: войната за гении в чип-бизнеса става прекомерно яростна.
Преди броени дни тайванският производител на чипове и доходи за първото тримесечие на годината. Фирмата уточни като фактори мощното търсене на международния пазар и възходящите цени.
Подобни резултати рапортува и Samsung. Производителят се похвали с 50% скок на оперативните облаги за тримесечието и огласи най-голямата си облага от първата четвърт на 2018 година насам. Подобно на TSMC, и Samsung уточни като фактор изключително мощното търсене на чипове измежду производителите на смарт телефони и ИТ техника, само че освен.
Разбира се, с изключение на световния дефицит на чипове фактор за резултатите през това тримесечие има и скорошната рецесия в японски цех за NAND флаш-чипове, където производството беше краткотрайно спряно поради замърсяване на материалите.
Очаквания
В търсене на незабавни доставки на чипове от всяко място, което може да създава дефицитните съставни елементи, автомобилните производители са измежду бизнесите, които имат най-широкоспектърно наблюдаване по какъв начин ще се развие рецесията. А те от ден на ден приказват, че спасението няма да е скоро.
Недостигът на полупроводници евентуално ще остане и през цялата 2023 година, сподели основният изпълнителен шеф на немския авто производител BMW Оливер Зипсе в изявление за вестник Neue Zuercher Zeitung (NZZ). „ Все още сме в разгара на дефицита на чипове. Очаквам да стартираме да виждаме усъвършенствания най-късно през идната година, само че въпреки всичко ще би трябвало да се оправим с фундаментален дефицит през 2023 година ”, разяснява той, представен от Ройтерс.
още по темата
В средата на март BMW съобщи по време на годишния си брифинг за пресата, че чака дефицитът на чипове да продължи през 2022 година Само ден по-рано сходна прогноза пристигна и от Volkswagen. Малко евентуално е доставките на полупроводникови чипове да са задоволителни, с цел да задоволят изцяло търсенето до 2024 година, сподели основният финансов шеф на компанията Арно Антлиц в изявление за немския ежедневник Boersen-Zeitung.
По неговите думи, „ тесните места ” в промишлеността евентуално ще стартират да понижават към края на тази година. През идната година, вероятно, производството може да се върне към равнищата от 2019 година Все отново нарасналото търсене на чипове ще остане проблем през цялото това време. Дефицитът „ евентуално ще се позволи едвам през 2024 година ”, чака Антлиц.
В удостоверение на тези прогнози са и формалните предвиждания на държавните служби в Тайван. Износът на електронни съставни елементи на страната е повишен с 35,6% през март до 18,24 милиарда $, което е месечен връх. Финансовото министерство предвижда, че ще продължи най-малко до края на годината, което на собствен ред ще „ запълни описите с поръчки на тайванските компании за полупроводници ” за много време напред.
Нови Covid рецесии
И сякаш това не е задоволително и в този момент към казуса се прибавят нови, следващи Covid-ограничения за индустриалните уреди в Азия. Новата вълна на разпространяване на вируса вбеси китайските управляващи, които две години се стремяха към реализиране на „ нулев Covid ”, а в този момент страната още веднъж записва десетки хиляди нови случаи всеки ден. Това докара до нови локдауни във основни градове и региони като Шанхай, Гуангжу, Джилин, Джиангсъ.
Лов на гении
Към всичко това би трябвало да се добави и все по-голямото напрежение измежду фирмите-производители на чипове поради разгарящата се война за гении измежду тях. Преди броени дни се разбра, че тайванските „ ловци на шпиони ” са почнали следствия против към 100 китайски компании, обвинени в „ нелегално бракониерство ” на „ полупроводникови инженери и други софтуерни гении ”, съгласно върховен чиновник от Бюрото за следствие, представен от Ройтерс. Като дом на индустриалния колос TSMC, Тайван има нещо, което Китай доста желае да има в сегашната обстановка – човешки опит в производството на чипове.
наподобява занапред ще се разгаря. Пекин наскоро заявява задачата си да реализира автономия в производството на модерни чипове, принос за което има и комерсиална война със Съединени американски щати. Тайван отговори със основаването през декември 2020 година на работна група в границите на Бюрото за следствие на Министерството на правораздаването – за справяне с „ бракониерството ” в света на софтуерните гении.
Ситуацията с следствието на 100-те компании е единствено „ върхът на айсберга ”, съгласно локални експерти. Амбициите на Китай да трансформира Тайван в „ своя територия ” ще продължат да се изправят против интереса на Съединени американски щати към Тайван като водещ производител на чипове в света и като част от това локалните гении в региона на полупроводниковото производството ще стават все по-търсени.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ