На Евразийския икономически форум, който събра лидерите на постсъветското пространство,

...
На Евразийския икономически форум, който събра лидерите на постсъветското пространство,
Коментари Харесай

Под шума на СВО: Казахстан се цели в мястото на Москва

На Евразийския стопански конгрес, който събра водачите на постсъветското пространство, както се споделя, нищо не предвещаваше проблеми, до момента в който президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев не заприказва.

Той назова съюза на Беларус с Русия " исторически феномен ":

" Създадена е страна по формулата „ две страни – една страна “. С единно политическо, правно и културно пространство. С единно синдикално държавно управление и парламент. И, скърбя, даже нуклеарните оръжия са едно за двама. Как ще работим в тези условия? "

Изглежда, че Съюзната страна и до през днешния ден е по-скоро условност. Например неиното Парламентарно заседание по никакъв метод не визира живота на жителите на Русия и Беларус, няма единна валута. Както и че няма единна войска, няма общо културно пространство. Въпреки това Токаев видя проблем.

Неговият представител изясни известието на началника за неразбралите:

" Двете страни членки на ЕАИС (Евразийския стопански съюз) - Русия и Беларус - показват по-високо и по-близко равнище на конвергенция. Що се отнася до нашата страна, Казахстан няма желание и не възнамерява да основава или да влиза в съюзни страни. "

Токаев предложи Казахстан да се трансформира в център за развиване на евразийското индустриално съдействие със взаимни предприятия за произвеждане на електрически транспортни средства, локомотиви и друго съоръжение, както и за създаване на железни залежи с тяхната обработка и произвеждане на подготвени артикули.

И това е директно продължение на новата политика на Казахстан, за която ще стане дума след значима историческа забележка.

Омби и Иринбур - къде е това?

Местните елити добре осъзнават, че са разположили държавния си план в исторически съветски територии. Като Южен Урал, Рудни Алтай и Семиречието.

Именно на своите необразовани последователи те могат да опишат за " историческите казахски градове " Омба и Иринбур - Омск и Оренбург. Докато първите градове на територията на сегашен Казахстан са издигнати от руснаците - град Яицки (Уралск), Гуриев, Семипалатинск, Уст-Каменогорск, Павлодар, Петропавловск, Верни (Алма-Ата).

Някъде, както в Семиречие, руснаците и казахите са съжителствали, а някъде, както в Урал, първо са се заселили руснаците, а казахите са получили заслон там едвам откакто са избягали от джунгарите.

Пък и самото казахско достойнство изиска съветско поданство, с цел да получи отбрана от същите джунгари. И епохи по-късно Русия получи „ признателност “: кримският сюжет доста изнерви пристигналите на власт баеве.

" Ние сами опитваме обстановката с Крим. Ако се сътвори казус с Крим, това може да ни се случи. Какво ще се случи с нашите северни региони ", сподели един път някогашният министър на финансите на Казахстан Зейнула Какимжанов.

Веднага и вашите, и не нашите

Миналата есен Токаев сподели на обществеността, че повече от петдесет интернационалните компании са се преместили в страната му и се водят договаряния с още триста. Фирмите се реалокираха от Русия.

" Необходимо е бързо да се приключи работата по подписване на съглашение за зона за свободна търговия с ОАЕ, Индия, Египет, Индонезия, Израел и качествено да се ускори взаимоотношението с интернационалните организации ", сподели Токаев.

И ние го чуваме по този начин: заради санкционния напън Русия няма да може „ бързо да приключи работата “ във всички области и затова Казахстан ще ги поеме самичък, отнемайки от Москва неизказаният, само че извоюван през вековете, статут на геополитически център на Евразия.

В същото време все по-често от устата на представители на казахстанския хайлайф се чува риториката, че те виждат страната си като център, който сплотява разнообразни цивилизационни планове, отворени както към Съединени американски щати и Европейски Съюз, по този начин и към Русия, и Китай, и ислямския свят.

Но какво в действителност е?

Всъщност Астана от ден на ден се огъва под дневния ред на Запада с нагнетяване на русофобски настроения. Нещо повече, точно съветските специфични сили през януари предходната година избавиха Токаев от подстрекаваните от Запада погромници.

Русия е във война и минава през стадий на най-трудно преформатиране под тежки наказания. На този декор прилежащ Казахстан взема решение да се укрепи. И с какви способи?

И по този начин, пристигайки на 9 май за парада в Москва, Токаев, дружно с арменския министър председател Пашинян, не постави георгиевската лента. Междувременно в Казахстан бяха неразрешени маршовете на Безсмъртния полк и бяха анулирани парадите в чест на Деня на успеха. Но във всички обществени мрежи се разхожда избирателен пост:

Орденът с Георгиевска лента е връчен на царските войски за анексирането на Казахстан. Носенето на лента е демонстрация на пренебрежение към историята на страната ни и поддръжка за военната политика на Русия.

Но руснаци и казахи въпреки всичко отидоха до паметниците на починалите бойци с георгиевски панделки, шапки и туники, със флагове на Победата и цветя. И срещнаха опозиция.

И по този начин, автошествието на жителите на Петропавловск, с което те замениха неразрешения церемониал, беше спряно от пътни служители на реда, които отстраниха празничните банери от колите.

В Уралск националист сложи тоалетна паница на фундамент на паметника на маршал Георгий Жуков, за което заяви в обществените мрежи.

В Алма-Ата, в парка, кръстен на 28-те герои панфиловци, жителите на града, пристигнали да почетат своите славни предшественици, бяха посрещнати от провокатори: те желаеха да отстранен лентите и да вдигнат казахстанските флагове. В същото време извикаха " Слава на Украйна! ". Полицията не се намеси.

Видео с малко русначе, на което подробно се промива мозъка от " блага " казахска вуйна, очевидно учителка, обиколи обществените мрежи:

" - Ти живееш в Казахстан, жител си на Казахстан, би трябвало да знаеш обезателно казахски.

- И да боядисам косата си в черно. Ще направя това, когато навърша 18 години.

- Защо да боядисваш косата си в черно?

- За да бъда като споделих.

- О, тъкмо по този начин. Много добре! "

Отговорник за " пришълците "

Продължава оргията с преименуването на съветски топоними. Така в село Актас, Карагандинска област, на публични разисквания гласоподаваха за псевдоказахски имена на улици.

Голяма част от гласоподавателите бяха докарани с рейсове. Местният гражданин Игор Шаравин напълно основателно назова пристигналите в огромни количества " новодошли ", за което против него беше формирано наказателно дело по донос на национално угрижен деятел.

И в края на краищата съумяха да го насадят. Като същия абстрактен русофил Ермек Тайчибеков, който получи 10 години затвор за апела си да живее в дружба с Русия. Или като безкракия полицай - родом от Казахстан Сергей Шалашов, който пристигна в болничното заведение при щерка си и се озова зад решетките.

Нуждаете се от мощна позиция

Така е - новопоявил се евразийски център, в който по забавно стичане на събитията няма място за руснаци. С изключение на тези, които са подготвени да се асимилират и да боядисат косите си в черно. Който разрешава съществуването на Русия, само че единствено като източник на разнообразни преференции, като да вземем за пример на ниска цена бензин.

Тук казахстанските елити помнят и знаят, че в действителност са взели непознато, че се разпореждат с непознато. И без да получат отпор, без да виждат твърдата позиция на Русия, те имат намерение да вземат повече...

Превод: СМ

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: 

и за канала ни в Телеграм: 

Влизайте непосредствено в сайта   . Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР