МФ: КФП за януари и февруари е с дефицит от близо 250 млн. лева
На база на предварителни данни и оценки се чака бюджетното салдо по консолидираната фискална стратегия /КФП/ към края на февруари 2023 година да бъде недостиг в размер на 250 млн. лв. /0,1 % от прогнозния БВП/, оповестиха от Министерството на финансите.
За съпоставяне, за първите два месеца на 2022 година бе регистриран остатък в размер на 713,3 млн. лв. , което значи, че на годишна база бюджетното салдо за интервала се утежнява с към 1 милиарда лв.. Данните демонстрират още, че за първи път след 2015 година към края на месец февруари е образуван недостиг по консолидираната фискална стратегия.
Въпреки че приходите, помощите и даренията по КФП нарастват по отношение на същия интервал на миналата година с към 1,3 милиарда лв., изпреварващият растеж на разноските /с към 2,3 милиарда лева/ води до утежняване на бюджетното салдо.
В обособените разходни индикатори най-значително повишаване има при разноските за пенсии, които се усилват с над 700 млн. лв. , както и в частта на разноските за дотации /с към 680 млн. лева/, разноските за прехрана /с към 400 млн. лева/, разноските за личен състав /с близо 400 млн. лева/, и други.
Ръстът на разноските се дължи на влезнали в действие нормативни актове, включително промени в пенсионната сфера, настоящи стратегии за погашение на обезщетения на потребителите на електрическа сила , разплащане на отговорности по бюджета на Министерство на регионалното развитие, влезнали в действие увеличени размери на възнагражденията в редица администрации и други.
При опазване на обрисувалите се трендове в приходите и разноските в годишен проект е допустимо да възникне риск от образуване на несъразмерен недостиг над референтната стойност от 3% от прогнозния Брутният вътрешен продукт по Пакта за непоклатимост и напредък, главен индикатор в подтекста на напъните за присъединение на България към еврозоната. Това от своя страна постанова при разискването и приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 година да бъдат разисквани и признати ограничения както в разходната част на бюджета, по този начин и за укрепване на приходите, с оглед да бъдат финансирани разноските по настоящото законодателство при опазване на устойчивостта на обществените финанси и съблюдаване на настоящите фискални правила в Закона за обществените финанси.
Основни параметри по КФП на база предварителни данни и оценки:
– Приходите, помощите и даренията по КФП към февруари 2023 година се чака да бъдат в размер на 9350 млн. лв. и нарастват с 1341 млн. лв. по отношение на регистрираните за първите два месеца на 2022 година. Данъчните и неданъчните приходи по КФП нарастват номинално по отношение на същия интервал на 2022 година с 1335 млн. лв., а постъпленията в частта на помощите и даренията /основно грантове по стратегиите и фондовете на ЕС/ – са близки до регистрираните за същия интервал на миналата година.
– Разходите по консолидираната фискална стратегия /вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС/ към февруари 2023 година са в размер на 9600 млн. лв.. За съпоставяне, разноските по КФП към февруари 2022 година бяха в размер на 7296 млн. лв..
– Частта от вноската на Република България в бюджета на Европейски Съюз, изплатена до през днешния ден от централния бюджет, възлиза на 284 млн. лв., което е в осъществяване на настоящото все още законодателство в региона на личните запаси на Европейски Съюз.
– Статистическите данни и Информационният бюлетин за осъществяването на държавния бюджет и главните индикатори на консолидираната фискална стратегия, на база на данни от месечните доклади за касовото осъществяване на бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет към февруари 2023 година, ще бъдат оповестени на интернет страницата на Министерството на финансите в края на месец март 2023 година.