На 9 януари 1431 г. започва съдебния процес срещу френската

...
На 9 януари 1431 г. започва съдебния процес срещу френската
Коментари Харесай

9 януари – представен е първият iPhone

На 9 януари 1431 година стартира правосъдния развой против френската героиня Жана Д’Арк. На 23 май 1430 година, по време на едно от излизанията на французите от обсадения Компиен, героинята попада в плен на бургундците, откакто се пробва да нападна бургундски лагер в Марни. Крал Шарл VII, който ѝ е толкоз длъжен, не прави никакви опити да я освободи или откупи. Бургундците я продават на англичаните за 10 000 златни лири. През декември 1430 година тя е преместена в Руан.

Делото, повдигнато против Жана д'Арк за разкол, в същността си е политически стимулирано.

Joan of Arc at the Siege of Orléans - Jules Eugène Lenepveu, 1886–1890. (Panthéon, Paris).
— EUROPEAN ART (@EuropeanArtHIST)
Въпреки че я съди църквата, тя е държана под британска защита, в всемирски затвор в кулата в Руан, като военнопленница. Според тогавашните правила тя би трябвало да е в църковен затвор, наглеждана от монахини. Руан по това време е бастион на британското въздействие. Осъждането ѝ е опит да се подкопае легитимността на дофина.

Делото се води от януари до май 1431 година През цялото време девойката се държи самоуверено и почтено, като показва своя незабравим разсъдък.  Църковният съд в Руан я упреква в разкол и на 30 май 1431 година я изгаря на клада на площада на остарелия пазар.

Симон дьо Бовоар

На тази дата през 1908 година е родена френската писателка и феминистка Симон дьо Бовоар. Тя е създател на новели, проучвания върху философията, политиката, и обществените въпроси, есета и биографии. Симон е най-известна с трактата Вторият пол, оповестен през 1949 година, който съставлява подробен разбор на потисничеството на дамата, считан за основополагащ текст на актуалния феминизъм, както и със своите метафизични романи „ Гостенката “ и „ Мандарините “. Симон дьо Бовоар е известна и с дългогодишната си връзка с философа Жан-Пол Сартър.

Simone de Beauvoir photographed by Denise Bellon, Paris, 1930s
— Le Cinéma (@lecinema_)
Основен проблем пред Бовоар е

невероятната резултатност на мъжката власт над дамите, в случай, че превъзходството е нормално нежно и краткотрайно събитие .

В по-голямата част от Вторият пол Бовоар се занимава със скицирането на културните облици на мъжествеността и женствеността, в чиято светлина мъжете и дамите се възприемат.

Тя преглежда многообразните обществени дейности, които имат за цел да държат дамите в подчинено състояние и да не им разрешават да търсят лично предимство. Именно посредством тях човек, който не се ражда жена, се трансформира в жена – може би най-прочутото изказване на Бовоар.

Битката при Чанаккале

На 9 янаури 1916 година Османската империя печели борбата при Чанаккале, наричана още Галиполската интервенция, Дарданелска интервенция, борба при Галиполи. Това е извънредно значимо стълкновение през Първата международна война сред силите на Антантата и Османската империя, протекло на полуостров Галиполи в Османската империя сред 25 април 1915 и 9 януари 1916 г. 

Şanlı Osmanlı askerleri İstanbul'dan Çanakkale cephesine hareket ediyor, Birinci Dünya Harbi, 1915.

Ottoman infantry moving from Istanbul to Çanakkale, mobilizing for the defence of Gallipoli (Dardanelles), WWI, Battle of Gallipoli, 1915.
— Ottoman Imperial Archives (@OttomanArchive)
Полуостровът образува северния бряг на пролива Дарданели, морски път към Руската империя, една от участничките в Антантата по време на войната. Англия и Франция стартират офанзива по море с желанието да завладеят пролива, последвана от десант на полуострова, с последна цел завземане на османската столица Константинопол (днес Истанбул).

Атаката по море е отблъсната и след 8-месечни боеве с доста жертви и от двете страни интервенцията е прекъсната и десантните войски са евакуирани в Египет. Тази победа на турската войска е една от най-големите по време на войната и в Турция се преглежда като повратен миг в националната история: финален героизъм в отбрана на отечеството преди разпадането на Османската империя.

iPhone

През 2007 година на този ден изпълнителният шеф на Apple Стив Джобс показва първия iPhone. Това е серия смарт телефони, създавани и продавани от компютърния колос Apple. Всички генерации от серията употребяват операционната система iOS. Първият iPhone е показан от Стив Джобс на 9 януари 2007 година и пуснат в продажба на 29 юни 2007 г. 

Още събития на 9 януари:
1913 година – роден е 37-ят президент на Съединени американски щати Ричард Никсън1958 година – роден е турчинът Мехмет Али Агджа, който прави несполучлив опит да убие папа Йоан Павел II1982 година – родена е Катрин Мидълтън, брачна половинка на английския престолонаследник принц Уилям и принцеса на Уелс2022 година – умира американският артист Боб Сагет („ Пълна къща “)
По тематиката

Не пропускайте най-важните вести - последвайте ни в 
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР