ТРАГИЧНА ВЕСТ!: Отиде си легендарният синоптик Минчо Празников
На 88-годишна възраст е умрял един от най-разпознаваемите български синоптици – Минчо Празников. Тъжната вест заяви неговият сътрудник Иво Андреев в обществените мрежи.
„ Отиде си Минчо Празников. Легендата на времето, незаместим другар, преподавател и голям човек. Благодаря ти за всичко, огромни Буда – почивай в мир “, написа Андреев.
Живот, отдаден на метеорологията
Минчо Досев Празников е роден на 9 февруари 1938 година в Дряново. Името му носи история – кръстен е на своя дядо, опълченец, два пъти раняван в боевете за Шипка. Любопитен подробност е и семейството му, която идва от прякор на прародител му, употребявал църковните празници като опрощение за отсъствия от учебно заведение.
Още от ранна възраст Празников демонстрира интерес към времето и естествените феномени. Завършва Физическия факултет на Софийския университет „ Св. Климент Охридски “ със компетентност „ Физика и метеорология “.
Десетилетия опит и професионализъм
Кариерата му стартира във Военновъздушните сили, където работи 22 години като синоптик. По-късно, в интервала 1986 – 2000 година, е част от Националния институт по метеорология и хидрология, а по-късно продължава активността си в частния бранш – във компанията „ ТВ-МЕТ “. През годините той се утвърждава като едно от най-познатите лица на прогнозата за времето в България.
Личен живот и социална активност
Минчо Празников е женен за проф. Цанка Бошнакова-Празникова от Медицинската академия.
През 2001 година прави опит да влезе в политиката, като се кандидатира за депутат в Кърджали от листата на „ Гергьовден “, само че не съумява да събере нужната поддръжка.
Завинаги в паметта на феновете
С годините Празников се трансформира не просто в синоптик, а в знак на доверието и спокойствието, с което генерации българи посрещаха прогнозата за времето.
Той оставя след себе си дълга и уважавана кариера, както и загатна за един предан експерт и обичан човек.
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




