Слаби геомагнитни бури на 7 и 8 декември, но предстоят и по-силни
На 7 и 8 декември България ще бъде наранена от слаби геомагнитни стихии. Те са от най-ниската степен – Кр 5/G1. Това оповестяват Националната администрация по океаните и атмосферата на Съединени американски щати (НАОА) и съветската Лаборатория по слънчева астрономия към РАН.
Причината за явлението е слънчево изригване, записано на 4 декември. Според прогнозите, след 8 декември геомагнитната интензивност ще отслабне. Периодът от 9 до 12 декември се чака да бъде с ниска интензивност.
Интересно е, че на 5 декември е записана по-силна магнитна стихия. Нейният Кр показател е бил към 5, което е над идните слаби стихии. На 6 декември се чака магнитна стихия с Кр показател 4. Тя може да провокира главоболия при чувствителни хора.
Кр показателят мери силата на геомагнитната интензивност. Той демонстрира разстройствата в магнитното поле на Земята за 3-часов интервал. Скалата варира от 0 (слаба) до 9 (екстремна). G-скалата на НАОА класифицира евентуалните резултати върху технологиите. Тя включва електрически мрежи и спътници. Използва се и като предизвестие за метеочувствителни хора.
Най-слабата геомагнитна стихия е Кр 5, която подхожда на G1. По-високите стойности на Кр показателя значат по-силни стихии. Например, Кр 9 или G5 е най-екстремната стихия. Подобна рискова стихия е записана по-рано през годината, за което Българска академия на науките заяви за оптимален Kp показател 9.
Ето по какъв начин се класифицират геомагнитните стихии:
Кр 5/G1 – Слаба геомагнитна стихия. Има късмет за незначителни разстройства в радиокомуникациите и електропреносната мрежа, влияе върху мигриращите животни и птици.
Кр 6/G2 – Умерена (средна) стихия. Въздейства върху електрическите системи и електропреносната мрежа, астронавтите в околоземна орбита и спътниците, нарушавания в радиокомуникациите.
Кр 7/G3 – Силна стихия! Влияе негативно и може да аргументи щета на електронните устройства, електропреносната мрежа, орбиталните спътници, GPS навигацията, смущава радиокомуникациите.
Кр 8/G4 – Много мощна стихия! Смущения и спирания на електричеството, връзките, GPS навигацията, повреди в електронни и електрически уреди, заплаха за хората и системите в Международната галактическа станция, оповестява бТВ.
Кр 9/G5 – Екстремна геомагнитна стихия! Срив на електропреносната мрежа, връзките, орбиталните спътници, риск за живота на астронавтите в околоземна орбита и така нататък




