Исторически дебют: Новите F-16 летят в небето над София за Деня на храбростта
На 6 май за първи път над София ще прелетят новите изтребители F-16 Block 70. Те са част от програмата на Деня на храбростта, която има за цел да показва качествата на военната ни авиационна техника.
Прочетете още
Публиката може да следи полетите над площад „ Св. Александър Невски “ от 10:00 до 11:00 часа в сряда.
В програмата са включени вертолети „ Кугър “ и Ми-17, транспортните самолети „ Спартан “, щурмовите самолети Су-25, както и руските изтребители Миг-29.
Военновъздушните ни сили към момента не са усвоили изтребителите F-16, по тази причина те не дават бойни наряди.
Към момента имаме 8 самолета F-16, които дойдоха през декември 2025 година в Трета авиобаза в Граф Игнатиево край Пловдив.
Изтребителите включват 6 едноместни и 2 двуместни самолета. Всеки от тях е с дължина към 15 метра, оптималната скорост до 2414 километра в час и таван на полета над 15 000 метра.
Изтребителите F-16 са по първия контракт с американската компания „ Локхийд Мартин Аеронаутикс “, който беше включен през 2019 година Тогава страната заплати 2,2 милиарда лева за пакета, който включва и образование на водачи и наземни екипажи, логистика, помощно съоръжение и военна техника.
Първите два самолета трябваше да бъдат доставени в средата на 2023 година, а последните два през първото тримесечие на 2024 година, само че през 2022 година имаше двугодишно закъснение поради пандемията COVID-19.
В същата година страната ни поръча още осем F-16, които би трябвало да получи до края на 2027 година Договорът за тях също е към 2,2 милиарда лева, само че сумата ще се заплаща разсрочено в продължение на 10 години.
Към момента имаме шестима водачи в страната, които могат да ръководят изтребителите. Очаква се до ноември те да станат 12, заяви командирът на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Николай Русев в изявление за публичната телевизия.
Прочетете още
Публиката може да следи полетите над площад „ Св. Александър Невски “ от 10:00 до 11:00 часа в сряда.
В програмата са включени вертолети „ Кугър “ и Ми-17, транспортните самолети „ Спартан “, щурмовите самолети Су-25, както и руските изтребители Миг-29.
Военновъздушните ни сили към момента не са усвоили изтребителите F-16, по тази причина те не дават бойни наряди.
Към момента имаме 8 самолета F-16, които дойдоха през декември 2025 година в Трета авиобаза в Граф Игнатиево край Пловдив.
Изтребителите включват 6 едноместни и 2 двуместни самолета. Всеки от тях е с дължина към 15 метра, оптималната скорост до 2414 километра в час и таван на полета над 15 000 метра.
Изтребителите F-16 са по първия контракт с американската компания „ Локхийд Мартин Аеронаутикс “, който беше включен през 2019 година Тогава страната заплати 2,2 милиарда лева за пакета, който включва и образование на водачи и наземни екипажи, логистика, помощно съоръжение и военна техника.
Първите два самолета трябваше да бъдат доставени в средата на 2023 година, а последните два през първото тримесечие на 2024 година, само че през 2022 година имаше двугодишно закъснение поради пандемията COVID-19.
В същата година страната ни поръча още осем F-16, които би трябвало да получи до края на 2027 година Договорът за тях също е към 2,2 милиарда лева, само че сумата ще се заплаща разсрочено в продължение на 10 години.
Към момента имаме шестима водачи в страната, които могат да ръководят изтребителите. Очаква се до ноември те да станат 12, заяви командирът на Военновъздушните сили (ВВС) генерал-майор Николай Русев в изявление за публичната телевизия.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




