На 6 август Хирошима отбеляза 79-ата годишнина от атомната бомбардировка,

...
На 6 август Хирошима отбеляза 79-ата годишнина от атомната бомбардировка,
Коментари Харесай

Япония отбелязва 79 г. от бомбардировките над Хирошима, призова за отказ от ядреното оръжие

На 6 август Хирошима означи 79-ата годишнина от атомната бомбардировка, осъществена от Съединени американски щати в края на Втората международна война. Кметът на града прикани международните водачи да се откажат от нуклеарните оръжия на фона на световните спорове, измежду които нахлуването на Русия в Украйна и войната сред Израел и Хамас в Близкия изток.

В Декларацията за мир, прочетена по време на годишната гала в Мемориалния парк на мира, кметът на Хирошима Казуми Мацуи прикани за единение и доверие посредством разговор, с цел да се насърчи отводът от нуклеарното въздържане.

" Струва ми се, че тези световни нещастия задълбочават недоверието и страха сред народите, засилвайки публичното съмнение, че за решаването на интернационалните проблеми би трябвало да разчитаме на военна мощ, която би трябвало да отхвърлим ", сподели Мацуи.

Кметът съобщи, че Студената война е била прекъсната с помощта на разговора сред Михаил Горбачов, последния водач на Съветския съюз, и тогавашния президент на Съединени американски щати Роналд Рейгън.

" За да се потушат съмненията и подозренията, които пораждат спорове, гражданското общество би трябвало да насърчи кръга на доверието посредством продан и разговор с внимание към другите ", сподели кметът на Хирошима.

Японският министър председател Фумио Кишида, който съставлява изборен регион в Хирошима, предизвести в речта си на церемонията, че за първи път от разгара на Студената война настава поврат в придвижването към свят без нуклеарни оръжия.

" Наш дълг като единствената страна, която е претърпяла потреблението на нуклеарни оръжия по време на война, е да работим праволинейно за реализирането на свят без нуклеарни оръжия ", сподели той

Минута безмълвие бе маркирана в 8:15 ч. - точният час, в който нуклеарната бомба е хвърлена от американския бомбардировач " Енола Гей " и е взривена над града на 6 август 1945 година, като до края на годината са починали към 140 000 души.

На церемонията участваха към 50 000 души, в това число представители на 109 страни и Европейски Съюз. Всичко това се случва в миг, когато Русия неведнъж насочва нуклеарни закани след нахлуването си в Украйна, а войната на Израел с Хамас рискува да прерасне в по-широк спор, пише БГНЕС.

Управата на град Хирошима предложения Израел, който е считан за нуклеарна страна, дружно с апела за неотложно преустановяване на спора в палестинската територия, който провокира все по-голяма интернационална съпротива.

Но поканата беше подложена на критика от някои като двоен стандарт, защото Русия и Беларус не бяха позволени до церемонията в продължение на 3 поредни години поради нашествието в Украйна.

Палестинското посолство също разкритикува Хирошима, че не е поканила Палестина на церемонията.

По време на церемонията Изуми Накамицу, заместник-генерален секретар на Организация на обединените нации и висш представител по въпросите на разоръжаването, прочете изказване на генералния секретар на Организация на обединените нации Антонио Гутериш, в което той означи: " От предходната година насам световното съмнение и разделяне единствено се задълбочиха. Някои неразумно дрънкат нуклеарната сабя още веднъж. "

" Светът би трябвало да се сплоти, с цел да осъди това недопустимо държание. И би трябвало да намерим нови решения, с цел да вдъхнем живот на разоръжаването ", се споделя в изказването.

В декларацията кметът на Хирошима също по този начин прикани всички международни водачи да посетят града с вярата, че те " ще получат по-дълбоко схващане за атомната бомбардировка " и " ще насочат безапелационен апел за унищожаване на нуклеарните оръжия ".

Освен това в речта си Мацуи изрази страдание, че Конференцията за преразглеждане на Договора за неразпространение на нуклеарното оръжие за втори следващ път не съумя да одобри финален документ. Той съобщи, че тази невъзможност " разкрива една сурова действителност, а точно големите разлики сред страните във връзка с нуклеарните оръжия ".

Три дни откакто бомбата, наречена " Малчугана ", унищожи Хирошима, втора атомна бомба беше хвърлена върху Нагасаки. 6 дни по-късно Япония капитулира пред съюзническите сили, което бележи края на Втората международна война.

Общият брой на публично приетите оживели от двете нуклеарни офанзиви, известни като хибакуши, е 106 825 души към март тази година, което е с 6 824 души по-малко спрямо миналата година, по данни на Министерството на здравеопазването, труда и обществените грижи. Средната им възраст надвишава 85 години. 
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР