На 5 януари сръбската петролна компания НИС ще може да

...
На 5 януари сръбската петролна компания НИС ще може да
Коментари Харесай

Сръбската НИС ще може да плати за 85 000 тона суров петрол на 5 януари

На 5 януари сръбската петролна компания НИС ще може да заплати за 85 000 тона нефт, с цел да може той да бъде неотложно превозен по Адриатическия петролопровод ЯНАФ (JANAF) от терминала в Омишал на хърватския остров Крък до Сърбия. Това съобщи сръбският президент Александър Вучич, откакто администрацията на Съединени американски щати утвърди лиценз за НИС, предадоха ТАНЮГ, ХИНА и Българска телеграфна агенция. Тогава – 5 януари – е и първият работен ден в Сърбия за 2026 година, добави Вучич.

Администрацията във Вашингтон удължи оперативния лиценз на НИС до 23 януари, до който период се чака да приключат договарянията сред " Газпром " и унгарската MOL за закупуване на съветския мажоритарен дял в НИС, напомня ХИНА. Този дял беше главната причина, посочена от Службата за надзор на задграничните активи (OFAC) към Министерството на финансите на Съединени американски щати, за налагане на наказания на НИС.

Сръбската страна има 29,9 % от акциите на НИС, до момента в който главен притежател остава „ Газпром петрол “ с 44,9 %. В края на септември основаната в Санкт Петербург компания „ Интелиджънс “ (Intelligence), обвързвана с съветския петролен колос „ Газпром “, закупи каузи от 11,3 % на компанията-майка „ Газпром “.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР