На 5 ноември милиони американци се отправят към урните, за

...
На 5 ноември милиони американци се отправят към урните, за
Коментари Харесай

Америка избира президент в оспорван сблъсък между Тръмп и Харис - Булевард България

На 5 ноември милиони американци се насочат към урните, с цел да избират сред Камала Харис и Доналд Тръмп за президент на Съединените щати.

Съперничеството е толкоз оспорвано, че прогнозите на доста наблюдаващи сочат към късмет от 50:50 за победа на един от двамата. За съпоставяне - преди Джо Байдън да се отдръпна от акцията и да предложи Камала Харис да го наследи като претендент, Тръмп водеше безапелационно в проучванията на публичното мнение.

Кандидати предложиха радикално разнообразни визии за бъдещето на Съединени американски щати, които биха имали отражение и върху целия свят, в това число войната в.

Символичното начало на изборния ден беше обещано в щата Ню Хемпшир в среднощ, само че предварителното гласоподаване стартира преди седмици.

Все повече имащи право на глас в действителност избират на ранното гласоподаване, изключително в основни щати като Пенсилвания, Аризона и Джорджия. Предсрочно са дали своят вот над 80 милиона души в цялата страна, от които над 49 млн. бюлетини са изпратени по пощата.

Двамата кандидати за президент на Съединени американски щати в идващите 4 години до последно се пробват да убедят гласоподавателите в така наречен колебаещи се щати.

Финалът на акцията на Камала Харис е във Филаделфия, Пенсилвания, която е един решаващите щати за успеха във вота.

За последна спирка от акцията си Доналд Тръмп избра Гранд Рапидс, щата Мичиган.

Т.нар. колебаещи се щати са основни, тъй като изборите в Съединени американски щати не са директни и кой ще влезе в Белия дом на процедура не се се взема решение от общия брой гласове.

Президент на Съединени американски щати не става наложително претендентът, който е подсилен от най-вече гласоподаватели в цялата страна.

Всеки щат има избран брой гласове в по този начин наречената електорална гилдия. Квотите са общо 538, а с цел да бъде разгласен за победител в изборите, претендентът би трябвало да завоюва 270 членове на електоралната гилдия или повече.

Всички щати, като се изключи два, следват правилото " спечелилият получава всичко ". Така претендентът, който завоюва нормално болшинство в съответния щат, получава всички квоти за изборната гилдия.

Победителят в Калифорния да вземем за пример получава 54 гласа в колегията, в Тексас - 40 гласа, във Флорида - 30 гласа, в Ню Йорк - 28 и така нататък

Затова президент може да стане този, който е получил по-малко изборна поддръжка в народен мащаб, само че е имал по-добра тактичност за победа в основни местоположения.

Хилъри Клинтън получи съвсем 3 милиона гласа повече гласове от Доналд Тръмп през 2016 година, само че поддръжката ѝ беше съсредоточена в прекомерно дребен брой щати. Това докара до едвам 227 членове в електоралната гилдия за Клинтън по отношение на 304 за Тръмп - и загуба на изборите за президент.

Обикновено спечелилият става явен в деня на изборите, само че през 2020 година броенето лиши няколко дни.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР