На 5 май 2026 г. председателят на иранския парламент (Меджлис) Мохамад Багер Галибаф направи изявление в Техеран, в което посочи, че Иран "дори още не е започнал" своята конфронтация със Съединените щати. В допълнение към това, Галибаф обвини Вашингтон и неговите съюзници в застрашаване на сигурността на корабоплаването и доставките на енергийни ресурси в региона.
Контекст на иранско-американските отношения
Изявлението на Галибаф идва на фона на дългогодишни напрежения между Иран и Съединените щати, които обхващат широк спектър от политически, икономически и военни въпроси. Отношенията между двете държави са белязани от периоди на ескалация и деескалация, като ключови моменти включват изтеглянето на САЩ от ядреното споразумение с Иран (Съвместен всеобхватен план за действие – СВКПД) през 2018 г. и последващото възстановяване на строги санкции срещу Техеран. Тези санкции имат значително въздействие върху иранската икономика, особено върху петролния сектор, което води до засилване на реториката от страна на иранските официални лица. Напрежението често се проявява и чрез прокси конфликти в Близкия изток, както и чрез инциденти, свързани с морската сигурност в Персийския залив и Ормузкия проток.Ролята на Мохамад Багер Галибаф
Мохамад Багер Галибаф е виден политически фигура в Иран, заемащ поста председател на Меджлиса, или иранския парламент. Като такъв, той е един от най-влиятелните представители на държавната власт, чиито изявления често отразяват официалната позиция на Техеран или сигнализират за потенциални бъдещи действия. Преди да стане председател на парламента, Галибаф е бил кмет на Техеран и командир в Корпуса на гвардейците на Ислямската революция, което му придава значителна тежест в политическия пейзаж на страната. Неговите коментари, особено по въпроси, свързани с националната сигурност и външната политика, се наблюдават внимателно както на местно, така и на международно ниво.Обвинения за застрашаване на сигурността
Твърдението на Галибаф, че Вашингтон и неговите съюзници застрашават сигурността на корабоплаването и енергийните доставки, е повтаряща се тема в иранската реторика. Иран многократно е обвинявал САЩ и техните регионални партньори в дестабилизиране на Персийския залив и Ормузкия проток – жизненоважни водни пътища за световната търговия с петрол. Тези обвинения често са в отговор на американското военно присъствие в региона, както и на ученията, провеждани от САЩ и техните съюзници. Иран от своя страна също е бил обвиняван в инциденти с танкери и други плавателни съдове, което допълнително изостря ситуацията и създава опасения за свободата на корабоплаването.Възможни интерпретации и бъдещи перспективи
Изявлението на председателя на Меджлиса може да бъде интерпретирано по няколко начина. То може да служи като предупреждение към САЩ, че Иран разполага с допълнителни възможности за ескалация, ако напрежението продължи да расте. Също така, то може да бъде насочено към вътрешната аудитория, целящо да демонстрира твърдост и решимост пред лицето на външен натиск. В международен план, подобни изявления допринасят за поддържането на висока степен на несигурност относно стабилността в Близкия изток. Анализаторите продължават да следят развитието на иранско-американските отношения, тъй като всяка ескалация може да има широкообхватни последици за регионалната и глобалната сигурност и икономика.Източник: novini247.com
КОМЕНТАРИ




