Цветница в Сливен
На 5 април в катедралния храм „ Св. Димитрий Солунски “ в Сливен бе отслужена архиерейска света Литургия във връзка празника Вход Господен в Йерусалим.
Празничното свещенодействие бе възглавено от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений в съслужение с архимандрит Стефан – епархийски нравствен надзирател, ставрофорен иконом Евгений Янакиев – ръководител на храма, протодякон Александър Нешев, архидякон Вартоломей, архидякон Поликарп и дякон Александър Георгиев.
В храма молитвено участваха голям брой благочестиви миряни, пристигнали да почетат великия Господски празник и да получат за благословение върбови клончета.
В словото си митрополит Арсений се спря върху евангелското удостоверение на св. деятел и евангелист Лука за рева на Христос над Йерусалим. Владиката приказва за вярата, за избавителните сълзи на Спасителя, когато вижда град Йерусалим (срв. Лука 19:41), за това, че точно с тези сълзи светът ще бъде избавен. Той поздрави всички с празника Вход Господен в Йерусалим и прикани правилния народ с едно сърце да възкликне: „ Осанна Сину Давидову! Осанна във висините! “.
В архипастирското си слово митрополит Арсений обърна внимание и на настъпващата Велика седмица, като приказва за нея в светлината на „ осмия, несвършващ ден “ на Възкресението.
В края на богослужението владиката пожела на всички през дните на Страстната седмица да се постараят да не нанасят с греховете си нова рана и плесница върху Божествения Кръстоносец, а със обезсърчение и смирение да принесат на Господа своите сълзи и грехове.
Празничното свещенодействие бе възглавено от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений в съслужение с архимандрит Стефан – епархийски нравствен надзирател, ставрофорен иконом Евгений Янакиев – ръководител на храма, протодякон Александър Нешев, архидякон Вартоломей, архидякон Поликарп и дякон Александър Георгиев.
В храма молитвено участваха голям брой благочестиви миряни, пристигнали да почетат великия Господски празник и да получат за благословение върбови клончета.
В словото си митрополит Арсений се спря върху евангелското удостоверение на св. деятел и евангелист Лука за рева на Христос над Йерусалим. Владиката приказва за вярата, за избавителните сълзи на Спасителя, когато вижда град Йерусалим (срв. Лука 19:41), за това, че точно с тези сълзи светът ще бъде избавен. Той поздрави всички с празника Вход Господен в Йерусалим и прикани правилния народ с едно сърце да възкликне: „ Осанна Сину Давидову! Осанна във висините! “.
В архипастирското си слово митрополит Арсений обърна внимание и на настъпващата Велика седмица, като приказва за нея в светлината на „ осмия, несвършващ ден “ на Възкресението.
В края на богослужението владиката пожела на всички през дните на Страстната седмица да се постараят да не нанасят с греховете си нова рана и плесница върху Божествения Кръстоносец, а със обезсърчение и смирение да принесат на Господа своите сълзи и грехове.
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




