Kампания за кръводаряване „Запали свещичка – Подари живот!“
На 5 април 2026 година, в деня на християнския празник Цветница, започва пролетната акция за безплатно и непринудено кръводаряване „ Запали свещичка - Подари живот! " . Инициативата ще продължи и през Светлата седмица след Възкресение Христово.
Кампанията се провежда от Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ), Министерството на здравеопазването и Българския Червен кръст, с поддръжката на Българската православна черква, и се организира към този момент близо 20 години.
На Цветница (5 април) в София ще бъдат разкрити краткотрайни пунктове за кръводаряване наоколо до храм „ Свети Седмочисленици " (VI ОУ „ Граф Игнатиев ", ул. „ 6 септември " № 16B) и храм „ Покров Богородичен " (в енорийския център на църквата), които ще работят от 9:00 до 13:00 ч.
Доброволците на Столичната организация на БЧК и мобилните екипи на НЦТХ ще бъдат на място, с цел да спомагат на всички искащи да дарят кръв.
В Плевен акцията ще се организира на Цветница - 5 април от 9:00 до 15:00 ч. в постройката към храм „ Света Параскева ".
Кампанията продължава и на 16 април в Богословския факултет и храм „ Света Неделя ", както и на 19 април в храм „ Рождество Христово " в ж.к. Младост.
Кръводаряването е акт на съпричастност и взаимност, който избавя човешки живот. В празничните дни потребността от кръв и кръвни артикули остава непрекъсната, а всеки донор може да помогне на пациенти в потребност.
Кампанията се провежда от Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ), Министерството на здравеопазването и Българския Червен кръст, с поддръжката на Българската православна черква, и се организира към този момент близо 20 години.
На Цветница (5 април) в София ще бъдат разкрити краткотрайни пунктове за кръводаряване наоколо до храм „ Свети Седмочисленици " (VI ОУ „ Граф Игнатиев ", ул. „ 6 септември " № 16B) и храм „ Покров Богородичен " (в енорийския център на църквата), които ще работят от 9:00 до 13:00 ч.
Доброволците на Столичната организация на БЧК и мобилните екипи на НЦТХ ще бъдат на място, с цел да спомагат на всички искащи да дарят кръв.
В Плевен акцията ще се организира на Цветница - 5 април от 9:00 до 15:00 ч. в постройката към храм „ Света Параскева ".
Кампанията продължава и на 16 април в Богословския факултет и храм „ Света Неделя ", както и на 19 април в храм „ Рождество Христово " в ж.к. Младост.
Кръводаряването е акт на съпричастност и взаимност, който избавя човешки живот. В празничните дни потребността от кръв и кръвни артикули остава непрекъсната, а всеки донор може да помогне на пациенти в потребност.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




