Фердинанд приема разделянето на Македония срещу подкуп от Русия
На 29.02.1912 година бива подписан скришен контракт сред България и Сърбия (без знанието на Народното събрание) за делба на Македония.
Преди това бива направена съответната смяна в Конституцията, позволяваща на цар Фердинанд да подпише този контракт без знанието на държавното управление и Народното събрание. Той поставя подписа си против 3 милиона златни франка от Русия, които са завършени сякаш като персонален заем за българския държател.
В последвалите Балканска, Междусъюзническа и Първа международна война, България претърпява две национални произшествия. Части от територията й отиват при съседите, само че малко преди убийствения Ньойски контракт през 1918 година в Народното събрание видинският народен представител Никола Харлаков разкрива тайните измами на царя, който е изпъден от България на 3.10.1918 година
Депутатът доближава до тематики измами по формален път. След гражданска война в Русия от декември 1917 до февруари 1918 година, по разпореждане на Владимир Ленин са оповестени 74 документа от Архива на бившето Министерство на външните работи на Руската империя. Сред тях са и документите, свързани с българската история и по-точно с тайните контракти на България с Руската империя, както и със Сърбия.
Именно от оповестените документи, с които Харлаков среща сътрудниците си, излиза наяве, че руско-българските секрети контракти, подписани от Фердинандовата дипломация, са тясно свързани с големия тримилионен рушвет, който монархът получава.
Според редица анализатори тези контракти могат да бъдат обсъждани като отвод от народен суверенитет и като документите, в които българските ползи, са изцяло подценени. И това против 3 млн. златни франка за Фердинанд.
Когато научил, че тайните му измами, са били разкрити в националното заседание, монархът полудял. Нито един от депутатите или министрите в Народно събрание нямал смелостта да се застъпи за своя стопанин. В същото това съвещание някогашният министър Тодор Тодоров бил принуден да удостовери обстоятелството за водените от него договаряния. Мълвата за подкупа на Фердинанд бързо се разнася из столицата и провинцията, а в двореца настанала грозна блъсканица и стихия. Никой не можел да се приближи до освирепелия рушветчия, без да бъде измъчван.
Историци разкриват, че Фердинанд не връща нищо от заема, взет от съветския император, което е изрично доказателство, че са чиста проба рушвет, с който Русия държала вързан в ръцете си Фердинанд в продължение на целия 25-годишен интервал.
В тази връзка проф. Георги Марков написа, че Февруарската гражданска война през 1917 година е съборила династията на Романови. Болшевиките обнародвали в края на 1917 година документи от тайния списък на императора и в Берлин смръщили носове, защото били дали повече злато.
Този заем за родината ни, за Русия означавал Балканска война или както отбелязва Цончо Бояджиев: „ На 2 септември Фердинанд получава от съветското държавно управление 3 млн. златни франка, а на 17 септември 1912 година, България и Сърбия афишират обща готовност за всички свои въоръжени сили за война против Турция, която се афишира на 5 октомври. С една тирада, след приемането на златото незабавно се туря в деяние сръбско-*българската Военна спогодба и съюзния контракт за дележа на Македония и създаване на турското завещание “.
Източник: Уикенд