Тракийски университет – Стара Загора ще се включи в публична инициатива по повод Международния ден на редките болести
На 27 февруари 2026 година от 11:30 ч. в двора на Педагогическия факултет Тракийски университет – Стара Загора ще се организира обществена самодейност във връзка Международния ден на редките заболявания.
Събитието сплотява академичната общественост на Педагогическия и Медицинския факултет, представители на управлението на университета и партньорски организации в поддръжка на хората с редки болести.
Инициативата се провежда за петнадесета поредна година в Стара Загора от неофициално обединяване на сътрудници, измежду които Националния алианс на хората с редки заболявания, Община Стара Загора, Сдружение „ Тарловите пациенти в България – Лечение без граници “, Асоциация „ Булозна епидермолиза “, Сдружение „ Самаряни “, Старозагорска света митрополия, Тролейбусни и автобусни транспорти – Стара Загора и Тракийски университет.
Организаторите споделят, че изборът за мястото на събитието – двора на Педагогическия факултет не е инцидентен. Той алегорично свързва университетските общности на Медицинския, Педагогическия и Медицинския лицей – институции, които приготвят бъдещите експерти, работещи с уязвими групи и хора със характерни здравни и обществени потребности. Включването на студентите по обществена и специфична педагогика акцентира смисъла на интердисциплинарната грижа и нуждата от сложна поддръжка за хората с редки болести.
Основен акцент на събитието ще бъде разпространяването на осведомителни материали за другите редки болести и символичното стартиране на екологични цветни балони, които ще изразят правото на всеки човек с рядко заболяване на заслужен и равнопоставен живот.
Инициативата има за цел да притегли публичното внимание към провокациите пред хората с редки болести, нуждата от навременна диагностика, модерно лекуване и психосоциална поддръжка, както и да насърчи съпричастността на локалната общественост.
Събитието сплотява академичната общественост на Педагогическия и Медицинския факултет, представители на управлението на университета и партньорски организации в поддръжка на хората с редки болести.
Инициативата се провежда за петнадесета поредна година в Стара Загора от неофициално обединяване на сътрудници, измежду които Националния алианс на хората с редки заболявания, Община Стара Загора, Сдружение „ Тарловите пациенти в България – Лечение без граници “, Асоциация „ Булозна епидермолиза “, Сдружение „ Самаряни “, Старозагорска света митрополия, Тролейбусни и автобусни транспорти – Стара Загора и Тракийски университет.
Организаторите споделят, че изборът за мястото на събитието – двора на Педагогическия факултет не е инцидентен. Той алегорично свързва университетските общности на Медицинския, Педагогическия и Медицинския лицей – институции, които приготвят бъдещите експерти, работещи с уязвими групи и хора със характерни здравни и обществени потребности. Включването на студентите по обществена и специфична педагогика акцентира смисъла на интердисциплинарната грижа и нуждата от сложна поддръжка за хората с редки болести.
Основен акцент на събитието ще бъде разпространяването на осведомителни материали за другите редки болести и символичното стартиране на екологични цветни балони, които ще изразят правото на всеки човек с рядко заболяване на заслужен и равнопоставен живот.
Инициативата има за цел да притегли публичното внимание към провокациите пред хората с редки болести, нуждата от навременна диагностика, модерно лекуване и психосоциална поддръжка, както и да насърчи съпричастността на локалната общественост.
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




